Leczenie depresji jest możliwe!

Leczenie depresji jest możliwe!

Depresja może zaatakować każdego. Choroba nie jest zależna ani od płci, ani od wieku lub statusu społecznego. Zaburzenia nastroju niekiedy pojawiają się niepostrzeżenie – nawet wtedy, gdy życie chorego teoretycznie jest szczęśliwe i satysfakcjonujące. Jak wyleczyć depresję? Czy leczenie domowe depresji ma sens?


Menu:

Podstawowe informacje o leczeniu depresji

Skuteczne leczenie depresji jest możliwe. To mit, że stany chorobowe ciągle nawracają lub pewne osoby są zbyt wrażliwe i dlatego dotykają je zaburzenia nastroju. Wyleczenie depresji zależy wyłącznie od odpowiedniej diagnozy i właściwie dobranej terapii. Dzisiejsza psychiatria operuje tak wieloma narzędziami i metodami leczniczymi, że nawet trudne do zanalizowania przypadki można skutecznie uzdrawiać. Innymi słowy – to fakt, że wiele osób chorujących na depresję ma duże problemy z wyleczeniem. Winą za taki stan rzeczy należy jednak obarczyć lekarza, który źle zdiagnozował chorobę oraz dobrał niedziałającą terapię.

Depresja – leczenie nawet podjęte późno, może być skuteczne!

Im wcześniej u chorego zostanie wdrożone leczenie, tym lepiej. Depresja objawia się rozmaicie, jednak nawet postronni mogą wskazać pewne stereotypowe cechy związane z chorobą. Do typowych symptomów należy zaliczyć m.in.: stałe obniżenie nastroju, utratę zainteresowania światem zewnętrznym, brak ochoty do kontaktów społecznych (wycofanie), problemy z koncentracją i pamięcią, chroniczne zmęczenie, problemy z zasypianiem. Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego kilka z powyższych objawów – warto przemyśleć konsultację z lekarzem.

Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala na uniknięcie wielu niekorzystnych skutków choroby. U osoby z silną depresją dochodzi do zerwania kontaktów z przyjaciółmi, często do problemów w pracy lub w szkole.

Gdy już doskwiera nam depresja – jak leczyć z głową?

Leczenie depresji powinno opierać się na odpowiednio dobranej farmakoterapii i psychoterapii. Dobranie odpowiednich antydepresantów jest niezwykle ważne. Choroba nie jest w stanie zniknąć sama z siebie. Poza tym konieczne są wizyty u psychologa. Niekoniecznie terapia musi przypominać rozmowy na kozetce. Niekiedy świetnie sprawdzają się terapie grupowe. Tak czy inaczej konieczne jest wdrożenie psychoterapii. To ważne, ponieważ myśli, które mamy w głowie, wpływają na chemię mózgu. Oznacza to, że negatywne postrzeganie rzeczywistości wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie organizmu. Właśnie dlatego konieczna jest zmiana nastawienia. Psycholog pomoże pacjentowi znaleźć rozwiązania problemów. Ponadto terapia znacznie poprawi pewność siebie chorego.

Depresja – leczenie domowe


Jak leczyć depresję w domu? W leczeniu depresji ważne są także domowe sposoby wspierania terapii. Pacjent powinien przede wszystkim zadbać o dobry sen, właściwą dietę i zrezygnować z nadmiaru stresu. Należy uzupełnić wszelkie niedobory mikroelementów. Jak radzi Program Trzeci Polskiego Radia, w wywiadzie przeprowadzonym z osobą cierpiąca w przeszłości na depresję, świetnym pomysłem jest także zainwestowanie w jakieś hobby. Chory powinien wykonywać rzeczy, które sprawiają mu przyjemność. Pozytywne emocje wywołuje także uprawianie sportu. Intensywne ćwiczenia fizyczne to doskonały sposób na rozładowanie napięcia emocjonalnego.

Źródła:
 1. Overcoming Depression For Dummies, Elaine Iljon ForemanLaura L. SmithCharles H. Elliott, John Wiley & Sons, 2011, ISBN: 1119997526, 9781119997528
 2. Twój supermózg, Deepak ChopraRudolph E. Tanzi, Virtualo, 2014, ISBN: 8328007592, 9788328007598

6 Odpowiedzi do Leczenie depresji jest możliwe!

 1. czarek pisze:

  Sam nie wiem, czy do końca się zgadzam z tym, że depresję można leczyć na własną rękę…
  Myślę, że dla wielu osób pomoc psychiatry, psychologa będzie nieoceniona w walce z tym potworem. Tym bardziej, gdy chodzi o ciężką odmianę klinicznej depresji. Przecież depresja to też spektrum… Łagodną odmianę będzie o wiele łatwiej pokonać przy pomocy dobrej suplementacji, poprawienia higieny życia i innych rodzajów broni.

 2. karo pisze:

  Eh, boję się iść do psychiatry. Słyszałam o facecie, który poszedł tam z własnej woli, a potem zrobili z niego czubka i znaleźli 15 chorób. :/

 3. Johan pisze:

  Czy ktoś tutaj stosował jakieś antydepresanty?
  Moja siostra chce zacząć je brać, a j się zastanawiam czy mają one jakieś skutki uboczne :/

  • Rafalo pisze:

   Oczywiście, że antydepresanty nie są obojętne dla człowieka! Np. Aciprex, który jest znanym antydepresantem powodował w moim przypadku okropne nudności i nieustanny katar. Problemy w łożku stały się normą już po 2 tygodniach. Miałem też epizody z dziwną wysypką i zwiększeniem apetytu.
   Wbrew pozorom skutków ubocznych jest baaardzo dużo…

   Zastanowiłbym się 10x zamiast sięgnąłbym kolejny raz po antydepresanty. No chyba, że stan Twojej siorki jest na tyle poważny…

   • J. Kamińska pisze:

    Nie wiem, czy to sprawdzi się w przypadku depresji, ale Neuromood bardzo pomaga na rozdygotane nerwy, apatię, wahania nastrojów, chandrę. Mi pomógł zmniejszyć uciążliwość nerwicy natręctw. Co prawda jeszcze się z tego leczę, ale czuję, że pokonam te irracjonalny strach.

 4. Izuś pisze:

  Wizyty u psychologa bardzo pomagają. Ja jestem super wdzięczna, że trafiłam na kompetentnego psychologa, który pomógł mi się pozbierać.
  Teraz mogę spojrzeć z rezerwą na to, co się działo rok temu. Niestety wówczas nie wiedziałam, że coś ze mną dzieje się nie tak. No ale chory człowiek nie wie, że jest chory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ czterdzieści siedem = 50