Globus histericus – prześladujące uczucie nerwowej guli w gardle

gula w gardle spowodowana nerwami i stresem

Czasem każdy człowiek odczuwa duże zdenerwowanie, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Objawy nie dotyczą jedynie psychiki, lecz wpływają też na ciało człowieka. Charakterystyczna gula w gardleto tak zwany globus histericus. O czym świadczy ucisk w gardle przy przełykaniu? Kogo dotyka kula histeryczna i co zrobić, żeby się jej pozbyć? W artykule zainteresowani znajdą informacje o tym kogo dopada pełność w gardle, jakie są dokładnie objawy globus histericus i jakie są domowe oraz profesjonalne metody leczenia nerwowej kuli w gardle!

Menu:

  1. Co to jest globus histericus?
  2. Co ma wspólnego nerwowa gula w gardle z nerwicą przełyku?
  3. Najpowszechniejsze objawy kluchy w gardle związane ze stresem
  4. Pozostałe schorzenia związane z uciskiem gardła
  5. Leczenie globus histericus – rekomendowane tabletki, które pozwolą poczuć szybką ulgę
  6. Domowe sposoby dla złagodzenia nerwowej kluski w gardle

Gula w gardle – czym jest globus histericus?

Nieprzyjemne ściskanie w gardle, uczucie guli w przełyku, dyskomfort przy przełykaniu, mówieniu i w codziennym życiu – takich objawów doświadcza bardzo wiele osób w różnym wieku. Uczucie kluchy w gardle jest dosyć nieprzyjemne, a dotyczyć może zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Globus histericus to uczucie zalegania w przełyku kulki wielkości orzecha włoskiego. W związku z tym osoba taka ma poczucie, że coś utkwiło jej w gardle. Może kaszleć, starając się ów kulę wypluć. Może też odchrząkiwać, albo milczeć czy mieć kłopoty z jedzeniem, ze względu na uczucie, iż niczego nie będzie w stanie przełknąć.

Uczucie guli w gardle może pojawiać się w różnych, stresujących momentach życia. Może też pojawiać się w chwilach wzruszenia, albo być odczuwane stale, jeśli ktoś jest bardzo nerwowy. Takie ściśnięte gardło ma przede wszystkim podłoże emocjonalne, jednak może współistnieć z jakimiś chorobami. Kula gardłowa może też mieć związek z poważniejszymi chorobami, więc należy udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

Globus histericus a nerwica przełyku

Jeśli chodzi o nieprzyjemne uczucie kluski w gardle, przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej związane są z psychiką człowieka. Globus histericus to jeden z najczęstszych objawów nerwicy. Klucha w gardle ma podłoże lękowe. Stany lękowe mogą się objawiać na różne sposoby, ale charakterystyczne uczucie ściskania w gardle i istnienia w niej jakiejś przeszkody pojawia się u wielu osób. Może być związane z sytuacją stresową i minąć, gdy tylko ona minie. U osób o osobowości obsesyjnej, osób z depresją, czy też przy różnego rodzaju nerwicach gula w gardle może występować niemal stale. U nerwicowców w ogóle zaburzenia somatomorficzne pojawiają się bardzo często. Typowe jest dla nich odczuwanie dolegliwości fizycznych wtedy, kiedy tak naprawdę ich nie ma.

Przyczyny guli w gardle mogą być oczywiście inne, jednak najczęściej chodzi właśnie o nerwicę i różnego rodzaju stany lękowe. Należy zgłosić się do lekarza, który wykluczy inne, potencjalne możliwości i postawi właściwą diagnozę. Osoba cierpiąca na nerwicę może odczuwać wiele objawów związanych z układem pokarmowym. Pieczenie, flegma nerwicowa, zgaga, odbijanie, drapanie, kłucie, trudności w przełykaniu, a nawet krztuszenie się w czasie jedzenia oraz ból w klatce piersiowej – to wszystko mogą być objawy nerwicy przełyku.

Jakie są objawy nerwowej guli w gardle i przełyku?

Uczucie, że coś stoi w przełyku lub w gardle jest naprawdę nieprzyjemne i trudno się dziwić, iż tak wiele osób zgłasza się z tym do lekarza bojąc się o swoje zdrowie. Mnóstwo pacjentów obawia się, że to objaw czegoś bardzo poważnego – kłopotu zdrowotnego, który może być trudny do wyleczenia. Uczucie ucisku w gardle lub szyi wiele osób kojarzy ze stresem. Jednak jeśli dochodzi do tego na przykład pieczenie, zgaga, ból w klatce piersiowej czy uczucie czegoś w gardle przy przełykaniu, można uznać, że to coś poważnego. Choć przyczyny mogą być inne, najczęściej chodzi o podłoże nerwicowe, a objawy nerwicy wiążą się często z dolegliwościami ze strony układu trawiennego. Może pojawić się:

  • duszenie
  • uczucie „zatkania”, dławienia
  • uczucie obcego ciała w gardle
  • odruch wymiotny
  • nerwowy napad paniki, który wynika z powyższych objawów.

Duszenie w gardle, kula gardłowa i związany z nimi dyskomfort niby nie są poważne, jednak w związku z objawami mogą mieć negatywny wpływ na ciało. Przede wszystkim osoba cierpiąca z powodu wymienionych objawów może mieć trudności z jedzeniem, wymiotować po nim, mieć uczucie, że coś stanęło jej w gardle. Może to przełożyć się na niechęć do jedzenia czy picia. To z kolei nie tylko zubaża dietę, lecz także prowadzi na przykład do odwodnienia. Wówczas łatwo o jakąś inną chorobę! Uczucie duszenia w gardle, duszności, dławienie w gardle i poczucie, że coś w nim utkwiło to tak naprawdę nerwica gardła. W zależności od tego, z jaką chorobą psychiczną się wiąże, może też występować wspólnie z innymi chorobami. Dziwne uczucie w gardle może być jednym z objawów choroby dwubiegunowej. Może to być także objaw depresji i wówczas u chorego obserwuje się również spadek nastroju, mniejszą ilość energii, pesymizm i tak dalej.

Klucha i ucisk w gardle pojawia się też przy innych schorzeniach

Globus histericus to najczęstszy objaw nerwicy, który występuje u przeważającej części osób, zgłaszających się do lekarza z uczuciem ucisku i kluski w gardle. Jeśli jednak ktoś nie jest pewny, że kluska w gardle ma podłoże emocjonalne, najrozsądniej jest zgłosić się do specjalisty. Przeprowadzi on serię specjalistycznych badań, by wykluczyć inne możliwości. Badanie laryngologiczne, RTG, gastroskopia, USG – to wszystko badania, jakie należy wykonać. Poprzedza je wywiad przeprowadzany z pacjentem, w czasie którego lekarz pyta, czy pojawiają się na przykład nudności, czy wystąpiła spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła, krwioplucie, zgaga i różne inne objawy. O innych schorzeniach może bowiem świadczyć wydzielina w gardle, podwyższona temperatura, krosty w gardle, kluska w gardle. Tarczyca może być jedną z przyczyn problemów z gardłem, ale nie tylko ona. Schorzenia, które mogą odpowiadać za uczucie kuli w obrębie gardła to:

  • guzy krtani
  • laryngologiczne przyczyny (np. powiększone migdałki),
  • nowotwór gardła
  • powiększone węzły chłonne
  • przerost języka
  • refluks
  • tarczyca.

Ucisk w gardle to często objaw refluksu, a nawet przewlekłego zapalenia zatok. Warto więc zawsze dla bezpieczeństwa wybrać się do lekarza, jeśli nie ma się pewności co do pochodzenia tego objawu.

Jak się pozbyć uczucia guli w gardle? 

Jeśli ktoś nie jest przekonany, że ucisk w przełyku lub krtani i uczucie zalegania w gardle ma podłoże nerwicowe, powinien zgłosić się do lekarza, by wykonać odpowiednie badania. Najpierw lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, który opisuje dokładnie odczuwane dolegliwości. Później można przeprowadzić badanie USG, RTG, badania laryngologiczne i badania gastrologiczne. Pozwolą one ustalić, czy z organizmem wszystko w porządku. Jeśli tak będzie, zamiast profesjonalnych leków na dane schorzenie (na przykład chorą tarczycę) otrzymuje się środki wspomagające uspokojenie.

W obliczu spadku nastroju trzeba raczej zastosować antydepresanty, jednak najważniejsza jest psychoterapia. Pozwala ona dotrzeć do źródła problemu i go zlikwidować. Niestety, nie ma żadnych leków, które natychmiast spowodowałyby usunięcia uczucia zalegania kuli w gardle. Wszystko dlatego, że takiej kuli po prostu tam nie ma – jej odczucie jest związane z psychiką i właśnie nad nią trzeba popracować. W wielu przypadkach pomoże też zmiana diety (może wpłynąć np. na refluks). Leczenie farmakologiczne pomaga jednak złagodzić uczucie globus histericus. Co warto stosować?

Tabletki łagodzące ucisk w gardle
Zalety preparatu
Wady preparatu
Na depresję Neuromood

1. Neuromood
  • naturalny środek antydepresyjny zawierający kwas gamma aminomasłowy, magnez, witaminę B6, wyciąg z owoców melona i ekstrakt z kwiatów szafranu.
  • Naturalny skład wpływa na bezpieczeństwo stosowania, a sam produkt działa wyjątkowo szybko, poprawiając złe samopoczucie, co w przypadku nagłego pojawienia się guli w gardle jest bardzo pożądane.
  • produkt dostępny jest niemal wyłącznie w internecie,
  • przyjmowanie w zbyt dużych dawkach może zadziałać przeczyszczająco (dlatego stosujemy zalecenia dystrybutora!)
  • Kapsułki Relan, suplement diety

    2. Relan
  • środek antydepresyjny, zawierający ekstrakty roślinne, w tym ekstrakt ze skórki pomarańczy, żeń-szenia, dziurawca, witanii ospałej, rumianku i szafranu.
  • Zawiera też witaminę B6 i niacynę.
  • Produkt zmniejsza zmęczenie i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz funkcje psychologiczne.
  • Preparatu nie mogą stosować kobiety w ciąży i matki karmiące, o ile nie skonsultują tego ze specjalistą.
  • Nie zaleca się też stosowania środka wieczorem, przed snem, a przy każdym użyciu trzeba go popić minimum 300 ml wody.
  • Ashwagandha

    3. Ashwagandha
  • Ekstrakty z rośliny zwanej ashwagandha (indyjski żeń-szeń) poprawiają pracę umysłu,
  • zwiększają energię,
  • wykazują nie najgorsze działanie przeciwstresowe i przeciwdepresyjne.
  • może pojawić się nadczynność tarczycy,
  • przebarwienie skóry, jej pieczenie i swędzenie.
  • Preparat BjokoVit

    4. BjökoVit
  • Suplement diety zawiera witaminy z grupy B oraz ekstrakty ziołowe,
  • zmniejsza zmęczenie,
  • wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Jest odpowiedni dla wegan, nie zawiera laktozy i glutenu.
  • Trzeba pamiętać o popijaniu kapsułek odpowiednią ilością wody, zażywając je 2 razy dziennie, jeśli chce się uzyskać zadowalający efekt.
  • Środek dostępny jest przede wszystkim w internecie.
  • Działa najwolniej ze wszystkich wymienionych środków w rankingu.
  • Suplement diety od firmy Source Naturals

    5. Source Naturals
  • suplement diety,
  • sporo pełen minerałów, witamin, a także licznych ekstraktów roślinnych.
  • wspiera witalność i układ odpornościowy.
  • korzystnie wpływa też na układ nerwowy i funkcje kognitywne.
  • słaba dostępność,
  • dla skuteczności wymagana jest największa dawka ze wszystkich wymienionych,
  • nie działa w przypadku nagłego pojawienia się kuli histerycznej, jest to głównie preparat prewencyjny.
  • Każdy z prezentowanych suplementów diety nadaje się dla osób cierpiących z powodu obniżonego nastroju. Składniki preparatów pozwalają pozbyć się uczucia zmęczenia, a także odstresować się i zrelaksować. Niektóre z produktów posiadają jednak nieco bardziej kompleksowe działanie. Na przykład Ashwagandha, która stosowana jest też na choroby stawów, a nawet przy nowotworach. Wspiera w walce z chorobą Alzheimera. Jeśli ktoś pragnie uzyskać możliwie szybkie rezultaty, powinien zaś wiedzieć, że Neuromood działa już od pierwszych dni stosowania.

    Domowe sposoby na gulę w gardle i przełyku

    Co robić, gdy pojawi się histericus globus? Choroba ta odzwierciedla problemy emocjonalne danej osoby, dlatego najlepiej wybrać się na terapię i stosować środki uspokajające, relaksujące. Nerwowa kula w gardle, zatykanie i uczucie ściśniętego gardła mogą na tyle utrudniać życie i powodować taki dyskomfort, że czynią codzienne funkcjonowanie niezwykle przykrym. Jak się pozbyć tego nieprzyjemnego uczucia? Są na to pewne domowe metody!

    • kontrolowany oddech – techniki relaksacyjne świetnie sobie radzą z uczuciem zalegania kuli w gardle. Jeśli uczucie to ma podłoże nerwowe, oddychanie głęboko, skupiając się na tej czynności, pozwala się rozluźnić i na chwilę odstresować.
    • masaż gardła dłonią – masaż wykonuje się pionowymi ruchami, w górę i w dół. Pozwala to rozgrzać szyję i rozluźnić mięśnie, a także uspokaja.
    • ograniczenie kofeiny – nie wszyscy wiedzą, że kofeina nasila stres. Powoduje bowiem wydzielanie w organizmie adrenaliny i noradrenaliny, a to sprzyja jeszcze większej nerwowości. Nie warto więc nadużywać kofeiny.
    • wypicie szklanki wody – wodę należy pić małymi łyczkami, koncentrując się na tej czynności. To uspokaja.
    • żucie gumy – żucie gumy może nie jest zdrowe dla zębów, ale bardzo rozluźnia. Ułatwia także koncentrację, co potwierdzają przeprowadzone badania.

    Globus histericus to choroba raczej duszy niż ciała. Może jednak bardzo utrudniać życie, dlatego warto wiedzieć jak się pozbyć tego nieprzyjemnego uczucia. To wrażenie doskonale znane z historii, nauki, a nawet literatury. Kogo prześladował globus histericus? Na przykład Emilię Korczyńską z powieści „Nad Niemnem”. Nie warto więc się wstydzić tej przypadłości, tylko zadbać o jej szybkie wyleczenie!

    9 myśli nt. „Globus histericus – prześladujące uczucie nerwowej guli w gardle

    1. Grzech, śląskie

      Odważnie, że proponujecie ashwaghandę, bo tylko ok. 50% osób, które ją stosowały był zadowolone z efektu.
      Ja np. należałem do tego drugiego grona i po niej czułem się DWA RAZY gorzej. Roztrzęsienie, dołem, nerwica, przybicie. Wszystko to po ashwa.
      Nie polecam.

      1. Andi29

        Na Twoim miejscu, gdy cię dusi w gardle od razu laryngolog albo endokrynolog. Z doświadczenia wiem, że lekarz rodzinny przebada, przebada i tak ostatecznie stwierdzi, że nic nie widzi. A nie daj boże jeszcze przepisze Ci antybiotyki, bo może to jakieś bakteryjne zapalenie!!

        Ale najprawdopodobniej nic tam nie zauważy i zwyczajnie odeśle cię do laryngologa…
        Od razu bym się do specjalisty zapisał.

    2. Basia90

      Od wielu tygodni czuję gule w gardle.. Jednego dnia jest silniejsza, innego nieco słabsza, ale ciągle jest uczucie uścisku w krtani.
      Byłam już u laryngologa, ale stwierdził, że nie mam żadnych problemów z gardłem, tarczycą, a migdałki nie są powiększone.

      Zasugerował, że to może być ból gardła na tle nerwowym… Chyba bez leków na uspokojenie się nie obejdzie.

    3. Kasia Wrońska

      Boże, myślałam, że jestem jedyną osobą, która czuje codziennie takiego klucha w przełyku. Szukałam przyczyn u wielu lekarzy, m.in.: mówili mi, że takie rzeczy powoduje refluks a gula w gardle jest tego objawem. No tylko, ze typowych objawów refluksu miałam a jedynie uczucie ściśniętego gardła.. i takiego dyskomfortu w przełyku.
      Okazało się, że to nerwica gardła, objawy były niemal książkowe. Polecam iść do psychoterapeuty albo dobrego lekarza rodzinnego. Ból w gardle przy przełykaniu czy zaleganie wydzieliny w gardle – to nie jest normalne. Nie dajcie sobie wmówić, że wymyślacie sobie chorobę.

      Pozdrawiam! Kasia

    4. pomorzanka

      Nawet nie miałam pojęcia, że taka choroba istnieje… Przypadkiem znalazłam na forum o dziwnych schorzeniu globus histericus, objawy pokrywały się z moimi:
      – dziwny uścisk w gardle
      – duszności w gardle
      – typowy kluch w gardle
      – uczucie zalegania w przełyku
      – i jakby takie… chrosty na gardle
      Bardzo specyficzne objawy. Kto miał ten wie, o czym mówię. Czasami mam wrażenie, że gul w gardle znika, ale zawsze wraca. Pytanie – do jakiego lekarza iść z tym?

      1. paulina jaworska

        Ktoś niżej wyżej pisał, że z tym do lekarza rodzinnego, ale ja poszłam do laryngologa z takimi objawami i od razu stwierdził, że nic nie jest powiększone i to dziwne uczucie kłucia w gardle jest na tyle nerwicowym. Krople miałam brać, jak tylko czułam, że serce mi kołacze i pojawia się dyskomfort w gardle. Tabletki nie dawały od razu spektakularnego efektu, ale po 3 tygodniach już miałam wrażenie, że nie reaguję stresem na wszystko. Obecnie mija miesiąc i z kropli właściwie nie korzystam a jadą tylko na tabletkach na uspokojenie.

        Cieszę się, że lekarz od razu trafił z lekami. Wiem, że wiele osób nie ma tyle szczęścia i codziennie żyje czując uczucie uścisku w przełyku przy najmniejszym stresie.

        1. der55lina

          Paulina, a jakie krople i leki dostałaś? Mi lekarz nic na razie nie przepisał, tylko azał, cytuje „zminimalizować stres w życiu”. Przecież to śmieszne, pracuję na giełdzie. U nas stres serwują na śniadanie!

    Dodaj komentarz