Menopauza – objawy i leki na menopauzę, które ułatwią te trudne lata

menopauza objawy i poziomy estrogenu

Menopauza jest szczególnym okresem w życiu kobiety, kiedy to jej organizm stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w niepłodny. Choć zjawisko to jest całkowicie naturalne to towarzyszą mu liczne, nieprzyjemne dolegliwości. Objawy menopauzy są nie tylko dokuczliwe, ale dodatkowo potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście z pomocą przychodzą skuteczne leki na menopauzę, jednak przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, który z produktów cieszy się największym uznaniem wśród stosujących go kobiet.


Menu:

Objawy menopauzy i charakterystyka

Wraz z rozpoczęciem procesu przekwitania kobiecie towarzyszyć zaczynają liczne, dokuczliwe objawy, które w znacznej mierze przyczyniają się do pogorszenia komfortu życia. Wśród najczęstszych dolegliwości występujących w trakcie menopauzy wyróżniamy następujące objawy:

 • uderzenia gorąca,
 • trudności ze snem, w tym wczesne wstawanie wywołane uczuciem niepokoju,
 • pogorszenie nastroju (w tym depresja),
 • ból podczas stosunku, wywołany zmniejszoną ilością wydzielanego śluzu szyjkowego,
 • obniżenie libido,
 • nietrzymanie moczu,
 • zaburzenia koncentracji,
 • bóle głowy,
 • rozdrażnienie.

Każda kobieta przechodzi menopauzę odmienny sposób, dlatego nie określono jej specyficznego przebiegu. Ponadto określenie, czy dolegliwości towarzyszące menopauzie są mocno dokuczliwe zależy od indywidualnej wytrzymałości danej kobiety i choć wszystkie objawy potrafią wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie, to pogorszenie nastroju oraz towarzysząca menopauzie depresja stwarzają największe niebezpieczeństwo wycofania się z życia codziennego.

Czym złagodzić klimakterium?

Wśród dostępnych na rynku środków łagodzących nieprzyjemne objawy menopauzy wyróżniamy następujące kategorie:

Decydując się na wybór jednej z powyższych metod walki z nieprzyjemnymi objawami menopauzy należy zwrócić uwagę na stopień nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości. To pozwoli dobrać odpowiednią metodę, która znacząco poprawi komfort życia.

Zioła i leki na menopauzę – ranking preparatów

Na półkach aptek znaleźć można różnego rodzaju tabletki na menopauzę. Ranking ten pozwoli ocenić, który produkt cieszy się największym uznaniem i tym samym wybrać najlepszy lek na menopauzę.

Nazwa preparatu
Zalety
Wady
Na depresję Neuromood

1. Neuromood - Suplement diety opiera swoje działanie na naturalnych składnikach takich jak ekstrakt z kwiatów szafranu, tlenek magnezu, witamina B6, kwas GABA oraz wyciąg z ziela melisy. Substancje aktywne zawarte w produkcie przywracają wewnętrzny spokój, a także zapewniają jasność umysłu oraz poprawę nastroju.
 • w stu procentach oparty na naturalnych składnikach, dzięki czemu jest bezpieczny dla organizmu,
 • według opinii użytkowników cechuje się bardzo wysoką skutecznością,
 • konkurencyjna cena.
 • przekroczenie dziennej zalecanej dawki może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
 • Suplement diety Positivum

  2. Positivum - Suplement diety o działaniu wspomagającym zmniejszenie napięcia, a także ułatwiający zasypianie. Zawiera wyłącznie naturalne składniki takie jak: wyciąg z melisy, szyszek chmielu, oraz ze znamienia krokusa uprawnego.
 • oparty na naturalnych składnikach,
 • dostępny w większości aptek stacjonarnych oraz internetowych.
 • może mieć negatywny wpływ na skupienie, dlatego nie powinny go stosować osoby kierujące pojazdami,
 • nie można łączyć go z innymi lekami o działaniu uspokajającym i/lub nasennym.
 • Hydroxyzinum PPH

  3. Hydroxyzinum - Lek na receptę, przepisywany pacjentom, u których występują silne stany lękowe. Substancję czynną stanowi hydroksyzyny chlorowodorek. Lek pozwala złagodzić stany napięcia, a także wykazuje działanie nasenne.
 • relatywnie inwazyjne działanie łagodzące niepokój,
 • ułatwia zasypianie,
 • dostępny wyłącznie na receptę,
 • posiada liczne przeciwwskazania do stosowania.
 • Lek na receptę Xanax

  4. Xanax - Lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu napięcia nerwowego, zaburzeń lękowych oraz depresyjnych. Substancja czynna – alprazolam wykazuje niezwykle wysoką skuteczność.
 • po dłuższym stosowani pozwala zmniejszyć uczucia lęku,
 • ułatwia zasypianie,
 • dostępny wyłącznie na receptę,
 • dłuższe stosowanie może prowadzić do uzależnienia,
 • po odstawieniu leku może wystąpić reakcja z odstawienia.
 • Tabletki Deprim łagodzące objawy menopauzy

  5. Deprim - Jest to produkt leczniczy stosowany w łagodzeniu stanów obniżonego nastroju oraz trudności z zasypianiem. Substancję czynną stanowi wyciąg z dziurawca.
 • oparty wyłącznie na naturalnych składnikach,
 • dostępny w większości aptek stacjonarnych
 • wysoka cena, przy uwzględnieniu równie wysokiego dawkowania (6 – 8 tabletek dziennie),
 • na pierwsze efekty należy czekać do miesiąca,
 • mocno obciąża wątrobę.

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletek na menopauzę?

  Każda kobieta, która ma już za sobą klimakterium wie, jak dokuczliwa potrafi być menopauza. Leki bez recepty nie zawsze są w pełni skuteczne, z kolei preparaty przepisywane przez lekarzy mogą mieć negatywny wpływ na organizm, a nawet prowadzić do uzależnienia. Aby wspomóc się w tym trudnym okresie należy dobrać odpowiednie tabletki. Menopauza łagodzona odpowiednimi środkami nie musi być dokuczliwa.

  Szukając odpowiedniego środka wspomagającego walkę z klimakterium warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • naturalny skład – nie prowadzi do uzależnień, a ma równie korzystny wpływ na organizm,
  • przeciwwskazania do stosowania,
  • opinie użytkowników.

  Domowe metody walki z objawami menopauzy

  Objawy towarzyszące menopauzie można łagodzić wykorzystując domowe sposoby. W tym celu doskonale sprawdzą się zioła dostępne w większości sklepów, takie jak melisa czy szałwia. Napar z melisy sprawdzi się w walce z bezsennością i uczuciem niepokoju. Dla skutecznego działania napar należy pić trzy razy dziennie, a dla wzmocnienia działania ułatwiającego zasypianie można dodać wyciąg z szyszek chmielu. W walce z nocnymi potami pomocna jest szałwia, napar z której należy wypić pół godziny przed snem. Należy jednak pamiętać, iż domowe metody walki z objawami menopauzy nie sprawdzą się u każdej kobiety. Dodatkowo tego typu terapia wymaga systematyczności, a pierwsze efekty pojawiają się dopiero po dłuższym czasie picia ziół.

  Podsumowanie

  Okres przekwitania wcale nie musi się kojarzyć z wycofaniem z życia codziennego. Odpowiednio dobrane leki poprawiające nastrój są w stanie znacząco poprawić komfort życia i tym samym łatwiej przejść przez menopauzę.

  Źródła:
  1. Style radzenia sobie ze stresem kobiet w okresie okołomenopauzalnym z uwzględnieniem intensywności objawów wypadowych.; Wieder-Huszla, Sylwia, et al.; Problemy Pielęgniarstwa 2014: 82-90.
  2. HTZ—analiza dokumentacji medycznej kobiet pod katem stosowania różnych form terapii. Położ.; Dmoch-Gajzlerska, E., M. Rabiej, and B. Bednorz.; Nauka Prakt 3; 2010: 8-11.
  3. Andropauza i menopauza dwie strony tego samego problemu.; Mędraœ, Marek.; Przegląd menopauzalny;2002: 54-58.

  7 myśli nt. „Menopauza – objawy i leki na menopauzę, które ułatwią te trudne lata

  1. Lusia Bydgoszcz

   Brałam alprazolam, o którym tu piszecie. Tzw. xanax to najgorsze, co można wybrać na depresję. Niestety ma silne skutki odstawienia. Nabawiłam się niemal fobii społecznej, a ataki paniki i problemy ze snem stały się codziennością.
   Wychodziłam z tego prawie rok. Nie róbcie sobie tego.

  2. Rafaela

   Dzień dobry. Chciałabym kupić hydroxyzinum, ale nie wiedziałam, że jest tylko na receptę… Myślicie, że lekarz rodzinny mi go przepisze, jeśli bardzo go poproszę?

   1. elżunia1905

    No nie wiem…
    Jest sporo leków bez recepty, które nie mają tylu skutków ubocznych i po których będziesz mogła wyspać się jak dziecko. Po co ci kołatanie, nudności, tycie i nerwowość?

  3. Joasia

   Czy ktoś z waszych bliskich zachorował na depresję w związku z menopauzą?
   Niestety podejrzewam to u swojej mamy i zastanawiam się, jak zasugerować jej leczenie i jak jej pomóc.

   1. Basia

    Joasia – jak miło widzieć, że troszczysz się o zdrowie swojej mamy.
    Szkoda, że nie miał kto o mnie się tak zatroszczyć w najgorszych chwilach z menopauzą.
    Opowiem Ci na swoim przykładzie, co pomogło mi wydostać się z najgorszego, psychicznego bagna.

    Ale od początku – nazywam się Mariola, mam 56 lat. Po odchowaniu dzieci zostałam sama z mężem na skromnym, ale pięknym gospodarstwie z krówkami, kurami i innymi zwierzętami domowymi. Wydawało mi się, że po wyfrunięciu moich dzieci z gniazdka wreszcie będę mogła poświęcić się w pełni ogrodowi, a szczególnie zakątkiem z hortensją ogrodową, którą mąż zasadził na nasze Srebrne Gody.

    Pamiętam to jak dzisiaj. 16 października poprzedniego roku dostałam okropnych gorących potów. Z dnia na dzień było coraz gorzej. Po miesiącu byłam tak przygnębiona, że całymi dniami leżałam w łóżku. Moje kwiaty zmarniały. Hortensja była w opłakanym stanie.

    Mój mąż nie jest otwartym człowiekiem. Nawet po tylu latach małżeństwa nie potrafił spytać „jak ci pomóc kochanie”?
    Na szczęście miałam swoją dobrą przyjaciółkę, która parę miesięcy wcześniej przechodziła menopauzę. Dostałam od niej kapsułki, Neuromood. Nie kłamię, musiałam być zmuszana do przyjęcia tabletek – taka ogarnęła mnie niemoc.

    Po 3 miesiącach nieprzerwanej kuracji byłam już w pełni sił. Czułam się, jakby ktoś zdjął z mojej klatki piersiowej ogromny głaz! Powróciłam do żywych!
    I wreszcie mogłam zająć się ogrodem i dać mu nowe życie. 🙂
    Chcę, żeby jak najwięcej ludzi wiedzieli o istnieniu neuromoodu, dlatego zostawiam https://neuromood.pl/.

   2. L.Górska

    Myślałaś o naturalnych sposobach? Lekarz, który zajmował się moją mamą w tym ciężkim dla niej okresie, zasugerował jej zioła na złagodzenie potów (strasznie jej dokuczały) przy menopauzie. Mama po wyjściu z gabinetu zaopatrzyła się w oldschoolowym sklepie z ziołami w suszone liście malin, susz z lukrecją i kozłek lekarski. Leczyła się w ten sposób przez parę miesięcy. Moja mama poczuła się pewniejsza siebie, bo zarówno częstotliwość, jak i intensywność potów się zmniejszyła. 🙂

    1. Joasia

     Kochana, poty mojej mamie nie dokuczają AŻ TAK mocno.
     Ogólnie jej samopoczucie spadło. Widzę, że jest osowiała, nie uśmiecha się już tak często, a moja córka prawie się rozpłakała, jak usłyszała, ze babcia nie ma ochoty się z nią bawić.
     Niestety, mój ojciec także zauważył spadek nastroju u mamy. Nie mam pojęcia, jak Z TYMI problemami jej pomóc.

     Dobra, kupię te tabletki z szafranem. Trzymajcie kciuki za moją mamę. Dzięki wielkie za odzew.

  Dodaj komentarz