Chroniczne zmęczenie oraz senność to objawy, których nie można lekceważyć. Chociaż często możemy uważać, że naszemu samopoczuciu winne jest przepracowanie, czasami może to być objaw poważnej choroby. Czym różni się chroniczne zmęczenie od przepracowania?
Menu:
- Zespół chronicznego zmęczenia — jak go rozpoznać?
- Zespół przewlekłego zmęczenia — jakie są jego przyczyny?
- Jak leczyć przewlekłe zmęczenie?
- Witaminy na ciągłe zmęczenie i senność
- Suplementy i leki na zmęczenie
Zespół chronicznego zmęczenia — jak go rozpoznać?
Naszą uwagę powinna zwrócić ciągła senność i zmęczenie, szczególnie w sytuacjach, w których nie powinniśmy czuć się w ten sposób. Na przykład, gdy budzimy się rano po długiej, dobrze przespanej nocy i czujemy się bardziej zmęczeni niż przed pójściem spać albo spędzamy cały weekend w domu, relaksujący się i odpoczywając, a jednak nie mamy siły iść w poniedziałek do pracy.
O jakim okresie możemy mówić? Czy jest to kwestia kilku dni, czy kilku tygodni? Lekarze mówią, że ciągłe uczucie zmęczenia powinno nam towarzyszyć przynajmniej od 6 miesięcy, aby uznać je za chroniczne. Badania pokazują, że ciągłe zmęczenie i osłabienie najczęściej występuje u kobiet w 4 i 5 dekadzie życia. Jednym z ważniejszych objawów chronicznego zmęczenia jest, to gdy takie uczucia pojawiają się bez konkretnej przyczyny, nie towarzyszy im żaden ogromny wysiłek. Ponadto uczucie zmęczenia jest na tyle silne, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, opiekę nad dziećmi czy pracę zawodową.
Zespół przewlekłego zmęczenia — jakie są jego przyczyny?
Bardzo trudno ustalić jest przyczynę ciągłego zmęczenia a teorie są różne. Najbardziej rozpowszechnioną przyczyną jest jednak przepracowanie. Badania pokazują, że na tę przypadłość bardziej narażone są osoby, które prowadzą intensywny tryb życia. Zazwyczaj takie osoby nie dbają o higienę snu, zdrową i zbilansowaną dietę ani odpoczynek psychiczny. Skutkiem życia w biegu jest nadmierne wyczerpanie organizmu oraz następnie syndrom chronicznego zmęczenia. Dolegliwość ta może się pojawić u osób których praca zawodowa jest bardzo wymagająca i wyczerpująca psychicznie, zaliczają się do nich lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele.
Jak leczyć przewlekłe zmęczenie?
Do najpopularniejszych metod leczenia chronicznego zmęczenia zalicza się psychoterapię, fizjoterapię oraz terapie bólu. Co na zmęczenie moglibyśmy poradzić z domowych sposobów? Przede wszystkim sen w takich ilościach, jakich potrzebujemy. Być może myślimy, że po 6 godzinach powinniśmy być wyspani, ale nasz organizm podpowiada nam co innego. Gdy mamy kłopoty z zasypaniem, możemy przed snem wypić herbatę z melisy albo innego uspokajające zioła. Czas przed snem powinien być chwilą relaksu. Najlepiej nie korzystać wtedy z urządzeń takich jak telefony czy tablety, ponieważ emitują niebieskie światło, które utrudnia zasypianie.
Sposobem na przewlekłe zmęczenie może też być aromaterapia. Zapachy takie jak cynamon, mandarynka czy geranium wprowadzą nas w przyjemną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn można zminimalizować wysiłkiem fizycznym. Siedzenie przed telewizorem w ulubionym fotelu nie sprzyja zwiększeniu energii, a wręcz przeciwnie powoduje, że czujemy się bardziej ospali i zmęczeni. Warto wybrać się na odprężający spacer albo rozważyć regularne wizyty na siłowni czy basenie. Świetnym sposobem może być też masaż który przywróci nam siły witalne. Możemy udać się do specjalnego salonu z profesjonalnym masażystą albo wykonać masaż rąk czy stóp samodzielnie. Trzeba jednak być świadomym, że takie naturalne sposoby nie poprawia nam samopoczucia w szybkim czasie. Są one terapia uzupełniającą, która najlepiej wykonywać wiele tygodni, aby zauważyć pierwsze efekty.
Witaminy na ciągłe zmęczenie i senność
Jeśli towarzyszy nam ciągłe zmęczenie jakie witaminy będą dla nas najlepsze? Szczególnie w okresie jesienno-zimowym możemy być narażeni na braki witaminy D. Niedobory takich minerałów jak magnez, selen oraz kwas foliowy powodują zespół przewlekłego zmęczenia. Ważne witaminy na zmęczenie i brak energii to także te z grupy B, na przykład B1, B2, B6 czy B12. Uzupełnienie niedoborów, które również trwa kilka tygodni może poprawić nasz nastrój. Braki tych niezbędnych elementów mogą wpływać nie tylko na zmęczenie organizmu w sensie fizycznym, ale również zmęczenie psychiczne. Często są przyczyną depresji, zaburzeń snu, drażliwości czy obniżenia zdolności koncentracji.
Suplementy i leki na zmęczenie
Naturalne suplementy na zmęczenie to także melatonina i teanina. Mają one delikatne działanie uspokajające oraz niwelują stres i pomagają w zasypaniu. Jeżeli jednak nasza sytuacja wymaga szybszego działania warto udać się do apteki po środki farmakologiczne. Jednym ze szczególnie polecanych preparatów jest Neuromood, który charakteryzuje się dużą skutecznością a rezultaty pojawiają się bardzo szybko. Zawiera on wiele składników poprawiających samopoczucie takich jak:
- ekstrakt z kwiatów szafranu Crocus sativus L.
- kwas gamma aminomasłowy
- ekstrakt z ziela melisy Melissa officinalis L.
- pirydoksyna
- magnez
Wpływa na pozytywny nastrój oraz relaksację organizmu, ale nie powoduje działań niepożądanych. Na jego popularność ma wpływ również to, że jest dostępny bez recepty.
Znane tabletki na zmęczenie i senność to również Gabapentin, głównie przepisywany jest na receptę w leczeniu padaczki, ale lekarz może zalecić suplementacje nim również w stanach chronicznego zmęczenia.
Podsumowanie
Nadmierna senność i zmęczenie to poważne objawy, w których obliczu trzeba jak najszybciej działać. Naturalne metody oraz wypoczynek uzupełniony suplementacją sprawdzonym i zaufanym preparatem to gwarancje sukcesu. Niezbędna jest również nauka metod relaksacyjnych oraz stosowanie ich jak najczęściej.
Źródła:
- Basinska, B. A., and E. Wilczek-Ruzyczka. „Zespół wypalenia zawodowego i zmęczenie w kontekście pracy zmianowej i stresu zawodowego wśród pielęgniarek chirurgicznych [Burnout syndrome and fatigue in the context of shift work and occupational stress among surgery nurses].” Przegląd Psychologiczny 54.1 (2011): 99-113.
- Basińska, Małgorzata A., Justyna Kielnik, and Izabela Grzankowska. „Wybrane wyznaczniki zmęczenia chronicznego u matek dzieci chorych na ADHD.” Pediatria Polska 89.1 (2014): 21-26.
Podejrzewam siebie zespół chronicznego zmęczenia, ale nie mam pojęcia do jakiego lekarza się wybrać… Jak na razie lekarz pierwszego kontaktu powiedział, żebym jeszcze raz zbadała sobie poziom tsh… Ale miałam robiony dość niedawno i był bardzo dobry…
Pomóżcie mi proszę, bo nadmierne zmęczenie i senność niszczy mi życie!
Rano wstaję okropnie zmęczona, zupełnie jak po przepracowaniu nocnej zmiany w kopalni… Ręce, nogi, wszystko obolałe.
Nie daje radę usiedzieć 8 godzin przy biurku – to też mnie bardzo męczy. Ledwo wstaję od krzesła, dodatkowo mnie strasznie oczy bolą i swędzą.
Poważnie zastanawiam się nad zmianą pracy…
Jaki lekarz pomoże mi zdiagnozować co mi jest? :(( Zastanawiam się, czy to nie jakaś grzybica czy kandydoza…
Miałem kiedyś podobne podejście.
Dałem się nabrać na wszystkie reklamy o detoksie i kandydozie, które powodują wszystkie te objawy… Zapytałem się o to lekarza, poczytałem badania i nie wierz w te rzeczy.
Twój organizm dobrze sobie radzi z detoksem na własną rękę.
Jednak może mieć problemy z witaminami i minerałami. WIELU LUDZI JEST NIEDOŻYWIONYCH, mimo dużego dostępu do pożywienia!
Nic dziwnego, że niedobory ważnych składników odżywczych to coś powszechnego…
Wydaje się, że to specjalistyczna wiedza… ale zupełnie osiągalna dla osób świadomych. Wystarczy zadbać o jakość swojego pożywienia i suplementów. Tylko i aż tyle.
Odwiedź neurologa, ale nie popełnij tego samego błędu, co ja – zrób najpierw sobie wszystkie badania krwi nt. witamin itd.
Lepiej na początku wykluczyć inne przyczyny, bo zespół chronicznego zmęczenia nie jest uznany oficjalnie za chorobę… Więc trudno go zdiagnozować.
Pozdrawiam! Majka
Czasami na chroniczny brak energii pomagają… ćwiczenia. Może to brzmieć absurdalnie, ale ćwiczenia dają energii, bo dotleniają.
Nie musisz zostać maratończykiem w tydzień, ale nie pozwól, żeby Twój tyłek przyrósł na stałe do kanapy…
O senności, zmęczeniu, złym samopoczuciu mogę mówić godzinami.
Trzy lata studiów inżynierskich, dwa lata magisterki. Gdybym poszedł na doktorat to pewnie skończyłbym u psychologa. (W tym momencie chciałem pozdrowić serdecznie Politechnikę Wrocławską) Studia wykończyły mnie po prostu psychicznie. A po zakończeniu… nie mogłem spać.
Szlajałem się wieczorami po Wrocławiu, za często zacząłem zaglądać do barów. Wszystko po to, żeby przestać myśleć o tym, że nie mogę zasnąć. W dzień oczywiście byłem tak wymęczony, że w końcu zasypiałem.
Gdyby nie moja dziewczyna, która wyciągnęła mnie z tego dołka, pewnie co noc trafiałbym na wytrzeźwiałe przez alkohol. Monika studiowała wtedy farmację. Wiedziała, że to prawdopodobnie początki depresji. Wiedziała też, co mam zacząć brać, żeby mój stan się… chociaż trochę poprawił. Byłem nieprzytomny jak pierwszy raz nafaszerowała mnie Neuromoodem. Spałem wtedy wiele godzin, byłem nieprzytomny, ale już po tygodniu cały cykl dobowy zaczął mi się regulować. Kolejny tydzień – wreszcie kładłem się, jak było za oknem ciemno. Nerwica, wieczny stres, izolowanie się od innych ludzi – wychodziłem z tego. Moje życie odmieniło się całkowicie i mogłem zacząć się nim cieszyć i cieszyć się moją kobietą.
Naprawdę, nawet się nie wstydze tego, że pomogły mi tabletki, tylko każdemu z takimi problemami je polecam https://neuromood.pl