Jak poradzić sobie z depresją? 7 wartościowych porad

Jak poradzić sobie z depresją? 7 wartościowych porad

Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Prawda jest taka, że nawet osoby z sukcesami zawodowymi i satysfakcjonującym życiem osobistym są na nią narażeni. Kilkanaście procent dorosłych rokrocznie zapada na depresję. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z depresją?
Menu:

Jak poradzę sobie z depresją? Krok po kroku

Depresja jest chorobą, której nie da się wyleczyć w prosty sposób przy użyciu kilku tabletek. To stan psychiczny, który wymaga dużo zaangażowania ze strony osoby doktniętej, ale także ogromu zrozumienia i akceptacji ze strony najbliższych. Poniżej przedstawimy siedem praktycznych metod, które pomogą Tobie w walce z depresją.

1. Po pierwsze – pamiętaj o lekach

Najważniejszym elementem terapii depresji jest przyjmowanie leków. Odpowiednie medykamenty mogą znacznie poprawić nastrój. Co ważne, muszą być one odpowiednio dobrane. Czasami zwykła serotonina wystarczy, by nieco poprawić jakość życia pacjenta. Zdarza się jednak, że potrzebne są silniejsze leki. Odwiedź dobrego psychiatrę, który dobierze najwłaściwszą farmakoterapię.

Od siebie możemy polecić taki preparat jak Neuromood. Jest to mało znany preparat, który zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów. Jednak najbardziej cieszą opinie zadowolonych pacjentów, którzy w końcu zdołali sobie poradzić ze swoimi problemami, wspomagając się ich zażywaniem.

2. Po drugie – nigdy nie zapominaj o psychologu!

Odpowiedzialny psycholog to skarb. Bez psychoterapii trudno jest wyjść z depresji bez szwanku. Nie bój się psychologów. Jeśli miałaś z którymkolwiek z nich złe doświadczenia (np. lekceważyli Twoje uczucia) po prostu wybierz się do innego specjalisty. W końcu trafisz na takiego, który wyrwie Cię z emocjonalnego dołka.

3. Postępująca depresja – jak sobie pomóc przez samorozwój?


Jak najwięcej czytaj o samorozwoju, motywacji i depresji. Dokształcaj się. Dzisiaj, w dobie Internetu, możesz znaleźć mnóstwo przydatnych informacji – spróbuj znaleźć sposoby, jak radzić sobie z depresją. Wystarczy po prostu po nie sięgnąć. Oczywiście musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde źródło wiedzy jest warte uwagi. Dlatego bądź ostrożny i czerp tylko ze sprawdzonych portali.

4. Ćwiczenia odpowiedzią jak radzić sobie z depresją

Zadbaj o to, by w Twoim życiu pojawiało się jak najwięcej dobrych emocji i endorfin. Wspaniałym sposobem na delikatne poprawienie samopoczucia jest rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych. Nie decyduj się na sporty, których nie lubisz lub których się boisz. W depresji lepiej postawić na aktywności, które od zawsze sprawiały Ci przyjemność. Nie wiesz, jak sobie pomóc w depresji? Ćwicz na dworze, miej kontakt z naturą! Jak donosi portal MedOnet, bazując na najnowszych badaniach opublikowanych w dzienniku ”Journal of Clinical Psychiatry”, prowadzonym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychofarmakologii Klinicznej, aktywność fizyczna odgrywa niezwykle istotną rolę w leczeniu pacjentów cierpiących na depresję. Mało tego, niekiedy wykazuje się zdecydowanie większą skutecznością, od niektórych leków psychotropowych.

5. Zdrowa dieta przy depresji

Musisz uzupełnić wszelkie niedobory składników odżywczych. Zrób badanie krwi. Sprawdź, czy w Twoim organizmie znajdują się wszystkie niezbędne składniki. Pamiętaj o zbadaniu poziomu elektrolitów (magnez, sód, potas). Dieta przy depresji to przede wszystkim jadłospis uzupełniający wszelkie niezbędne składniki odżywcze.

6. Zmuszaj się do kroków naprzód

Nie zniechęcaj się początkowymi porażkami w terapii. Podczas depresji to normalne. Każdy chory, na początku drogi do zdrowia, czuje ogromną presję i ogromne zmęczenie. Nawet ubranie się i wyjście do biblioteki osiedlowej może się wydawać niesamowitym wysiłkiem. Zmuszaj się jednak i wykonuj małe kroki. Po pewnym czasie, jeśli będziesz brać leki i stosować się do wskazówek terapeuty, poczujesz się lepiej.

7. Medytuj

Z całą pewnością pomocne w depresji są wszelkie metody wyciszania. Mogą to być np. medytacje. Ważne, żebyś umiał w zdrowy sposób łagodzić złe emocje (strach, gniew, zniechęcenie). Medytacja sprawi, że poczujesz się o wiele lepiej – nie wpadniesz w euforię, ale złe uczucia stracą na sile. Będziesz bardziej zrelaksowany i spokojniejszy.

Źródła:
  1. The Depression Diet Book Overcoming common problems series, Theresa Francis-Cheung,  SPCK Publishing, 2006, ISBN: 0859699897, 9780859699891
  2. Depresja?: na 111 pytań odpowiada dwóch specjalistów oraz osoba dotknięta depresją, David AlthausUlrich HegerlHolger Reiners, Media Rodzina, 2008, ISBN: 8372782687, 9788372782687

6 myśli nt. „Jak poradzić sobie z depresją? 7 wartościowych porad

  1. Barbara

    Doradzi mi ktoś, czy wyżej wspomniany preparat otumania?
    Szukam czegoś na uspokojenie, ale nie chcę być senna, otępiała czy nieprzytomna przez cały dzień. Nie mogę dodatkowo, ponieważ prowadzę codziennie samochód (jestem przedstawicielem handlowym) i nie mogę narażać swojego życia ani życia innych na drodze.

    A wszystkie leki, które do tej pory miałam wykluczały mnie i z pracy, i z życia…

    1. Robert Z

      Barbara – nie masz o co się bać.
      Mam doświadczenie z 2 lekami, które były bez recepty: Nervomix i Neuromood. Nervomix radził sobie bardzo dobrze, ale niestety tak jak piszesz – nieco otumaniał, relaksował „aż do bólu”. Człowiekowi nie chciało się nic robić, nawet nogą ruszyć – jakby był na haju.
      W ulotce też jest napisane, że nie można po nim prowadzić – zgadzam się z tym, bo opóźnia czas reakcji.
      Neuromood z kolei nie działa w ten otumaniający sposób. Poprawia nastrój i „przegania chmury”. Zdecydowanie lepszy w przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić na margines błędu jako np. kierowca albo w moim przypadku, jako internista.
      Nikt nie chciałby, żeby leczył go otumaniony przez prochy lekarz.

      I musisz dbać o swoją dietę i ruch. Zawsze i wszędzie.

Dodaj komentarz