Co to jest depresja i w jaki sposób można ją stwierdzić?

Co to jest depresja i w jaki sposób można ją stwierdzić?

Depresja jest zaliczana do najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Z jej występowaniem wiąże się szereg specyficznych objawów o charakterze jednobiegunowym lub dwubiegunowym. Depresja jest nie tylko problemem medycznym, lecz także społecznym. Wiążą się z nią bowiem poważne trudności pod kątem podejmowania obowiązków rodzinnych oraz zawodowych. Zaburzenie depresyjne stanowi również jedną z najistotniejszych przyczyn samobójstw.
Menu:

Jakie objawy wskazują na depresję?

Próbując odpowiedzieć na pytanie co do jest depresja, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na szereg zmian behawioralnych. Osoba z depresją zaczyna wycofywać się z życia społecznego. Zamyka się przed innymi ludźmi z obawy przed odrzuceniem czy wyśmianiem. Przestaje dostrzegać sens codziennych działań – nawet tak podstawowych jak czynności higieniczne, sprzątanie domu czy przebieranie odzieży. Zmaga się jednocześnie ze sporym poczuciem winy, samooskarżeniami oraz zaniżonym poczuciem własnej wartości. Może rozwinąć się także u niej anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności. Chory w depresji nie jest w stanie doświadczać jakichkolwiek emocji oprócz nieustannej apatii i przygnębienia.

Oprócz tego typowe dla depresji są takiej objawy jak między innymi bezsenność, myśli samobójcze, samookaleczanie się, problemy z zachowaniem koncentracji, niski poziom energii życiowej i poczucie nieustannego zmęczenia oraz wyczerpania.

Co to jest depresja lękowa?

Depresja w ogromnej liczbie przypadków wiąże się z odczuwaniem nieuzasadnionego lęku. Jego skutkiem są charakterystyczne objawy somatyczne, do których można zaliczyć:

  • ataki przyśpieszonego bicia i kołatania serca,
  • drżenie mięśni,
  • mrowienie rąk,
  • zimne poty,
  • suchość w ustach,
  • parcie na mocz lub niemożność jego oddania,
  • kompulsywne powtarzanie czynności (tzw. nerwica natręctw),
  • niewyraźna, szybka mowa,
  • zawroty głowy,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • uczucie kłucia w sercu,
  • problem z wypowiadaniem słów,
  • gorączki o niewyjaśnionej przyczynie.

Osoba z zaburzeniem depresyjnym w trakcie objawów może wpadać w stan paniki – zwykle z obawy o swoje zdrowie lub życie. Charakterystycznym symptomem depresji jest także poczucie odrealnienia (depersonalizacji) – zaburzona osoba zaczyna tracić kontakt z samą sobą, doświadcza poczucia, że nie wie, kim jest.

W jaki sposób diagnozuje się depresję?

Prawidłowe postawienie diagnozy depresji jest możliwe jedynie w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza psychiatrę lub wykwalifikowanego psychologa. Pomocniczo wykorzystywane są w tym celu testy psychologiczne.

Jakie są sposoby leczenia depresji?

Zaburzenie depresyjne wymaga podjęcia psychoterapii, a w niektórych przypadkach również farmakoterapii. Najwyższą skutecznością w leczeniu tego zaburzenia przypisuje się terapii behawioralno-poznawczej. Przepisywane przez psychiatrów leki na depresję to natomiast zwykle inhibitory, mające na celu wyrównanie poziomu serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy w mózgu. W przypadku jednoczesnego występowania ataków panicznego lęku, zasadne jest również zażywanie leków doraźnych w postaci benzodiazepin.

Źródła:
  1. Depresja u dzieci i młodzieży, Wioletta Radziwiłłowicz, Oficyna Wydawnicza IMPULS, 2010, ISBN: 837587258X, 9788375872583
  2. Anxiety, Depression, and Emotion Series in Affective Science, Richard J. Davidson, Oxford University Press, 2000, ISBN: 0195350863, 9780195350869 

6 myśli nt. „Co to jest depresja i w jaki sposób można ją stwierdzić?

  1. Tanja

    W walce z depresją jednak często ludzie zapominają, że może ona wynikać też z zaburzeń w układzie nerwowym i hormonalnym. U mnie ten problem np. wziął się z braku witamin w diecie. Teraz znajoma lekarka zawsze mnie przestrzega, żebym pamiętała o dobrej suplementacji, żeby zadbać od wewnątrz o siebie.

  2. Sisi

    Cześć. Boję się iść do psychologa, boję się, że będę musiała opowiadać mu o wszystkim. Mogę jakoś sama zacząć z tą całą apatią walczyć? Chciałabym wreszcie nie czuć się zmęczona i przygnębiona. Pracuję jako przedszkolanka i uwielbiam swoją pracę i wszystkie dzieci, ale ten stan… Naprawdę odbiera całą chęć do życia. A dzieciaki to widzą.

    1. PABLO

      Lepiej jednak wybrać się do lekarza… w końcu to on wie, jak zdiagnozować depresję. Wiadomo, nie każdy chce chodzić po obcych ludziach i mówić mu o całym swoim życiu, jednak zachęcam do tego. To specjaliści a nie znajomy, który wykorzysta to przeciwko Tobie.
      Z drugiej strony też dobrze jest wziąć sprawy w swoje ręce, a jeśli masz do tego siłę to, na moje oko, to jeszcze nie depresje. Może kup sobie witaminę D – dobra na nastrój na początek. Dla zaawansowanych, że tak powiem, polecają neuromood z już obszernym składem. Z tego, co pamiętam… jakiś kwas GABA tam jest, chyba szfran. Nie pamiętam dokładnie, sprawdź sobie https://neuromood.pl/. Ja nie mam zbytnio czasu, praca wzywa. Powodzenia.

  3. Kaś

    Ja przez swoją pracę niestety nabawiłam się depresji lękowej. Okropna sprawa, długo się nie mogłam podnieść. Ale koniecznie musiałam zrezygnować z pracy. Jak to lekarz powiedział… trzeba usunąć głowną przyczyny, które wywołały i nadal potęgują depresję.
    Bez tego tkwi się nadal w dole.

      1. Kaś

        Wiesz, bardzo pomogli mi moi znajomi i narzeczony. Byli ogromnym wsparciem.
        Poza tym nie bałam się wszelkich tabletek uzupełniających niedobory oraz starałam się dużo spędzać czasu na świeżym powietrzu. A z czasem, jak czułam się coraz lepiej, zaczęłam też ćwiczyć. Jednak wysiłek fizyczny bardzo pomaga.

Dodaj komentarz