Leczenie nerwicy – objawy i sposoby jak leczyć nerwicę

leczenie nerwicy i dlaczego trzeba zadbać o nerwy i zmienne nastroje

Nerwica, neuroza, zaburzenia nerwicowe to zespół zaburzeń psychicznych o różnorodnym podłożu. Definiuje się ją jako zespół dysfunkcji narządów oraz psychogennych zaburzeń emocjonalnych. U chorych na nerwice występują powiązane ze sobą wzajemnie zakłócenia procesów psychicznych oraz patologicznych form zachowania. Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się bardzo często pełną świadomością chorego obecności objawów, właściwą oceną ich absurdalności, a jednocześnie związanym z nimi nieodpartym lękiem. I właśnie owy krytycyzm wobec zachodzących objawów wyróżnia nerwicę od skrajnego zaburzenia, czyli psychozy. Poznaj objawy oraz skuteczne sposoby na leczenie nerwicy, a także poznaj medykamenty, które pomogą szybko zażegnać ten problem.


Menu:

Najczęstsze objawy nerwicy a jej leczenie

Nerwica może wpływać na każdy aspekt naszego życia. Określa perspektywę jaką postrzegamy świat i najbliższe otoczenie, wpływa na dobór informacji i budowanie emocji.

Najczęściej obecnymi objawami u osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe są:

 • podświadomy niepokój towarzyszącym nam właściwie cały czas, poczucie podenerwowania bez określonej przyczyny, poczucie wiszącego nam na nami niebezpieczeństwa,
 • skrajny pesymizm, który zamienia się w przewidywanie najgorszego bez racjonalnego określenia przyczyn,
 • niekontrolowany lęk, irracjonalne fobie, objawiające się np. lękiem przed pająkami, niewielkimi pomieszczeniami, lataniem samolotem, przebywaniem wśród dużej grupy ludzi, wystąpieniami publicznymi,
 • nawracające uczucie apatii i zniechęcenia, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, permanentne zmęczenie,
 • nawracające stany poirytowania, permanentnego zniecierpliwienia, frustracji,
 • niemożność odczuwania przyjemności, radości, ekscytacji, radości w życiu,
 • zmienność nastrojów, uczucie euforii na przemian z apatią,
 • trudności z zasypianiem, przerwy snu.

Jak leczyć nerwicę? Dwa podejścia na leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy prowadzi się zwykle na dwa sposoby: poprzez psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne.

Psychoterapia poznawczo behawioralna powinna przynieść zmianę zachowań oraz interpretacji swoich objawów. Psychoterapia umożliwia także rozwiązywanie konfliktów motywacyjnych intrapsychicznych, ten wewnętrzny stan sprzeczności pomiędzy pragnieniami, przekonaniami i wartościami.

Drugą stosowaną metodą leczenia nerwicy jest farmakoterapia lecząca chorobę doraźnie i objawowo. Zwykle stosuje się w pierwszej kolejności leki anksjolityczne stosowane w lękach napadowych, atakach paniki lub w sytuacjach, gdy nie można podjąć metody psychoterapii. Drugą grupą leków stosowanych w leczeniu nerwicy są SSRI, czyli leki antydepresyjne drugiej generacji o działaniu ankjolitycznym.

Leki na nerwicę bez recepty

Na ataki paniki leki bez recepty to zwykle suplementy diety działające uspokajająco i ułatwiające zasypianie. Ich działanie zostało zweryfikowane pozytywnie na ogromnej ilości chorych, jednak najsłabszą stroną tego typu leków jest czas oczekiwania na trwałe efekty. Przychodzą one zwykle dopiero po ok. 3 miesiącach od chwili rozpoczęcia kuracji. W większości przypadków działanie tych leków opiera się na substancjach roślinnych działających skutecznie, ale powoli, czyli zupełnie inaczej niż działają leki chemiczne.

Tabletki na nerwicę bez recepty warto wspomóc w szczególnych przypadkach i doraźnie izowalerianem metylu razem z mentolem. Zwykle można go otrzymać w postaci tabletek do ssania a dostępny jest we wszystkich aptekach. Produkt ten można również zamienić na syrop na bazie głogu lub kozłka lekarskiego. Jednak istnieje alternatywa, którą z czystym sumieniem możemy każdemu polecić. Tabletki, o których mowa znajdziecie niżej.

Tabletki na nerwy o bardzo dużej skuteczności

Dobre tabletki na nerwicę bez recepty można otrzymać w aptekach lub online. Wybór jest szeroki, chociaż szczególnie w przypadku suplementów diety ich oddziaływanie i skuteczność ma charakter indywidualny. Jednym z najlepszych preparatów antydepresyjnych dostępnych bez recepty jest Neuromood.

Badania kliniczne przeprowadzone z tym lekiem potwierdzają przede wszystkim skuteczność oraz czas oddziaływania. Właściwie już od pierwszych dni zażywania, u chorego ustępują stany depresyjne a nastrój ulega znaczącej poprawie. Neuromood w całości bazuje na naturalnych składnikach całkowicie bezpiecznych dla pacjenta, podkreśla się też jego spectrum oddziaływania począwszy od poprawy jakości snu po poprawę samopoczucia. W jego składzie znajdują się substancje wpływające relaksująco na nasz organizm, przede wszystkim:

 • witamina B6 – redukuje poziom stresu,
 • ekstrakt z kwiatów szafranu – wspiera równowagę emocjonalną,
 • kwas GABA – niweluje stany pobudzenia,
 • wyciąg z ziela melisy – zmniejsza napięcie, poprawia jakość snu.

Inną propozycją leku antydepresyjnego może stanowić Aciprex. Jednak jego najważniejszą wadą jest dostępność wyłącznie na receptę. Lek ten pomaga leczyć różnego rodzaju fobie, przede wszystkim agorafobię oraz podobne temu stany lękowe. Wspomaga też chorego w leczeniu lęków społecznych związanych z kontaktami międzyludzkimi.

Podsumowanie

Nerwica w ostatnich kilkunastu latach powoli zamienia się w chorobę cywilizacyjną. Trudności życia codziennego, ale i spektakularne wydarzenia dotykające naszą egzystencję coraz częściej zmuszają nas do szukania pomocy medycznej. Nerwica leki bez recepty ratują nas przed gwałtownymi wahaniami samopoczucia i lękami nie do opanowania.

Źródła:
 1. Nerwica a samozniszczenie.; Ringel, Erwin; Wyd. Naukowe PWN, 1992
 2. Nuda, apocomia, pustka – choroby dotykające współczesnego człowieka czy nerwica noogenna w ujęciu V.E. Frankla?; Dariusz Buksik; Studia Psychologica UKSW; 2009, s. 191-199
 3. Nerwica a rozwój człowieka, tłum.; Horney, K.;1978

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięćdziesiąt trzy − 52 =