Czy leki antydepresyjne bez recepty działają?

Czy leki antydepresyjne bez recepty działają?

Stres stał się nieodłącznym elementem współczesnego życia. Kłopoty ze snem, nerwowość, przygnębienie, obniżony nastrój, towarzyszą na co dzień wielu osobom. Co prawda pewna dawka stresu jest w określonych okolicznościach niezbędna. Uruchamia bowiem reakcję mobilizującą nasz organizm, jednak jego nadmiar wywołuje negatywne emocje i stany psychiczne, które jeśli się przedłużają, mogą prowadzić do głębokiej depresji.

Działanie leków antydepresyjnych

Nie zawsze przygnębienie, złe samopoczucie czy smutek oznacza właściwą depresję – poważną chorobę dotykającą miliony osób na całym świecie i często przyczyniającą się do śmierci. Decydujące znaczenie ma tutaj czas trwania objawów i stopień ich intensywności. Mianem depresji lekarze określają stan głębokiego przygnębienia utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie i powodujący praktycznie dezorganizację codziennego życia. Taką chorobę leczy się zazwyczaj silnymi lekami psychotropowymi i wyłącznie z polecenia i pod kontrolą lekarza.

Leki antydepresyjne bez recepty a ogólne uspokojenie

Dotykające nas tak często przejawy napięcia, przygnębienia, smutku, lęku, frustracji, permanentne przemęczenie czy bezsenność, chociaż nie oznaczają jeszcze prawdziwej depresji, można, a nawet trzeba trzeba leczyć, sięgając po tak zwane leki antydepresyjne bez recepty. W żadnym wypadku tego rodzaju łagodnych stanów depresyjnych nie należy lekceważyć, aby się nie pogłębiły i nie przerodziły w poważną chorobę.

Preparaty wspomagające stabilizację nastroju, zwalczające umiarkowane stany depresyjne i zapobiegające rozwojowi choroby, to z reguły mieszanki roślinne lub suplementy diety. W zależności od składu i substancji wiodącej, działają uspokajająco, wyciszająco i nasennie, minimalizują objawy lęku, niepokoju czy przygnębienia, poprawiają nastrój, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli zatem jesteś zniechęcony do jakiegokolwiek działania. Jest ci smutno. Masz poczucie beznadziejności czy niepokoju, sięgnij po dostępne i z reguły skuteczne leki na depresję bez recepty.

Ziołowe leki przeciwdepresyjne bez recepty 

Jeśli chodzi o preparaty ziołowe, silne działanie antydepresyjne wykazuje na przykład dziurawiec. Jego skuteczność w przypadku łagodnych objawów depresyjnych jest porównywalna z lekami psychotropowymi stosowanymi w klasycznej depresji. Trzeba jednak pamiętać, że dziurawiec wchodzi w reakcję z różnymi innymi medykamentami, dlatego nie powinno się go zażywać w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, immunosupresyjnymi, przeciwwirusowymi, czy doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Naturalnym i delikatnym środkiem uspokajającym i ułatwiającym zasypianie jest kozłek lekarski oraz szyszki chmielu.

Tabletki na depresję bez recepty

Szeroko obecne na rynku są również suplementy, w skład których wchodzą kapsułki lub tabletki na depresję bez recepty. Ich receptura oparta jest na ogół na naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego, wspomnianym dziurawcu, kozłku lekarskim, szyszkach chmielu, goryczce oraz popularnym ostatnio szafranie, któremu przypisuje się stymulowanie produkcji tzw. hormonów szczęścia i co za tym idzie, działanie poprawiające nastrój.

Ważną rolę w terapii stanów depresyjnych odgrywają witaminy z grupy B. Mają one ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i jakości funkcji psychicznych. Suplementacja witaminy B jest szczególnie istotna w przypadku pełnego napięć trybu życia. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu używki, w tym kawa, intensywny wysiłek fizyczny czy restrykcyjne diety.

Źródła:
 1. The Evidence-Based Guide to Antipsychotic Medications, Anthony J. Rothschild, American Psychiatric Pub, 2010, ISBN: 1585629294, 9781585629299
 2. Depresja nie jest przeznaczeniem: najlepsze sposoby terapii i metody leczenia ; skuteczna pomoc dla osób dotknie̜tych depresja̜ i ich rodzin, Bernd NeumannDetlef Dietrich, Urszula Poprawska, Wydawn. WAM, 2007, ISBN: 8373189149, 9788373189140

9 Odpowiedzi do Czy leki antydepresyjne bez recepty działają?

 1. bella18 pisze:

  Mi z kolei pomagają wszystkie leki, które poprawiają nastrój, bo działają energetyzująco. 🙂

 2. marlena6 pisze:

  To ważne, żeby leki były dobrze dobrane.
  Mój mąż półtorej roku walczył z ciężką depresją. Kuracja trwała tyle, bo miał źle dobrane antydepresanty…

 3. alinka5 pisze:

  A czy ktoś stosował Neuromood? Podobno jest bardzo skuteczny.

 4. Tadeusz pisze:

  Witam wszystkich serdecznie.
  Od jakiegoś czasu widzę u siebie momenty spadku energii i ogólnie samopoczucia. W jaki sposób mogę je poprawić?
  Tyle tych leków jest… nie wiem od czego zacząć.

 5. Anna pisze:

  Podobno ale gdzie to mozna kupic?

 6. Karolina pisze:

  Czy Neuromood jest dostępny w aptekach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ trzy = 3