Problemy z pamięcią i jej zaniki wywołane stresem

problemy z pamięcią i wstążka na palcach

Żyjąc w dzisiejszym świecie, wszyscy jesteśmy poddani ciągłemu stresowi i życiu na czas. Nie każdy, jest świadomy, iż długotrwały stres, może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na funkcjonowanie naszego mózgu czy powodować problemy z pamięcią, a w bardziej zaawansowanej formie i zaburzenia pamięci. Dlatego też, tak ważna jest prewencja stresu lub po prostu wiedza, którą możemy wykorzystać i pomóc sobie, w celu poprawy pamięci, koncentracji i ogólnego samopoczucia. Warto być świadomym co na pamięć jest dobre i co poprawia pamięć, aby móc zastosować tę wiedzę w praktyce.


Menu:

Jak poprawić problemy z pamięcią?

Jak poprawić pamięć? Temat ten jest istotny, ze względu na to, iż pamięci musimy używać w każdym momencie naszego życia. Począwszy od szkoły, przez studia czy pracę, ciągle sięgamy do pamięci, musimy pozostawać skoncentrowani, a więc świadomość jak poprawić koncentrację i jak polepszyć pamięć, jest niezmiernie znacząca. Sprawność pamięci, zależy od wieku, ale też od wysiłku jaki wkładamy w jej trenowanie. Kluczowym elementem jest regeneracja i odprężenie. Jeżeli osoba, jest świadoma jak należy odpoczywać i jak uwolnić swój umysł od ciągłego myślenia czy stresu, znacznie łatwiej będzie ona w stanie się na czymś skoncentrować czy jakiekolwiek rzeczy zapamiętać. Pamięć działa dużo lepiej, kiedy mózg nie podlega żadnym dystrakcjom i hałasom. Sprzyjająca pracy czy nauce aura jest odpowiednia, wnętrze pomieszczenia, w którym przebywamy odpowiednio przewietrzone. Bardzo ważny jest także sen, a raczej jego akuratna dla naszego trybu życia- ilość.

Zaburzenia i zaniki pamięci a ćwiczenia na pamięć i odżywianie

Pamięć może zostać polepszona, także dzięki jej ćwiczeniu. Jednakże mało osób wie jak ćwiczyć pamięć. Ćwiczenia na pamięć oraz koncentrację, to nie tylko dostępne techniki, które mogą przynieść upragnione rezultaty. Jednak przede wszystkim relaks dla umysłu, który możemy uzyskać poprzez ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Kiedy angażujemy do wysiłku nasze ciało, umysł odpoczywa, mózg staje się dotleniony. Ruch eliminuje negatywne myślenie, a także te hormony, które odpowiadają za stres. Warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być odpowiednio skomponowana, bogata w witaminy i minerały (głównie magnez, żelazo) oraz produkty, które szczególnie dobrze wpływają na mózg – orzechy, ziołowa herbata. Mówi się, że dobrym suplementem na pamięć jest lecytyna. Lecytyna na pamięć i koncentrację, uznawana jest za niezastąpioną, jednakże ma ona wpływ, również na obniżanie złego cholesterolu we krwi.

Tabletki na pamięć – lek i suplementy

Leki na pamieć, są niezwykle popularne, szczególnie w środowisku uczniów i studentów, a także osób starszych. Substancje takie jak preparaty na pamięć, głównie dodają energii, poprawiają koncentrację oraz usprawniają pracę mózgu. Leki na poprawę pamięci, dostępne w różnych formach:

  • tabletek,
  • ziół,
  • płynów.

Można zastosować także trening pamięci, który to opiera się głównie na odseparowaniu bodźców i skupieniu się na jednej wykonywanej czynności. Wykluczenie innych czynności, pozwoli zapobiec dekoncentracji przy pracy czy procesie uczenia się. Ważne jest zrezygnowanie z częstego używania telefonu, ponieważ wpływa to negatywnie na pamięć i jej funkcjonowanie. Poprawa pamięci za pomocą leków, posiada więc wiele wariantów. Problemy z pamięcią i koncentracją w życiu codziennym, w dużej mierze zależą od stresu jakiemu podlegamy każdego dnia. Mimo zdrowiej diety czy ruchu, w dalszym ciągu problem ten może występować.

Jaki lek na pamięć możemy polecić?

W takiej sytuacji sprawdzą się suplementy na pamięć. Te będą pomocne kiedy dotyka nas słaba pamięć, jeżeli oczywiście, uznamy to za konieczne. Suplementy, które wspierają pamięć to np. te, które mają w swoim składzie miłorząb japoński. Tabletki na pamięć, mogą zawierać także żeń-szeń, kofeinę czy guaranę. Natomiast, jeżeli chcemy skorzystać z metod naturalnych, mogą być to np. witaminy na pamięć- powinniśmy szukać głównie B,C,E. Istotne jest używanie produktów, które oparte są na naturalnych składnikach, zwłaszcza jeżeli zależy nam na uspokojeniu stresu czy zdenerwowania. Nie powinny one otumaniać, ani powodować zmian nastrojów. Takim produktem jest np. Neuromood- w wielu rankingach zajmujący pierwsze miejsce ze względu na swoją konkurencyjność (odpowiednie działanie i niewygórowana cena).

Podsumowanie

Zaburzenia pamięci lub zaniki pamięci, w życiu codziennym mogą być bardzo uciążliwe. Często dzieje się tak z powodu obniżenia naszego nastroju czy depresji, kiedy to większość informacji docierających do nas, nie jest przez nas odbierana, co może w późniejszym okresie powodować problemy. Często takie zaburzenia, są wywoływane przez przewlekłe choroby, dlatego też istotna jest weryfikacja powodu takich zaburzeń. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne sposoby czyli zioła na pamięć lub ćwiczenia na pamięć, a dopiero później po suplementy czy leki. Warto, dla codziennego komfortu wykonywać ćwiczenia pamięci (trening mózgu), aby ułatwić sobie funkcjonowanie na każdej płaszczyźnie.

Źródła:
  1. Jagodzińska, Maria. Psychologia pamięci: badania, teorie, zastosowania. Helion, 2008.
  2. Twój supermózg, Deepak Chopra, Rudolph E. Tanzi, Virtualo, 2014, ISBN: 8328007592, 9788328007598

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć × jeden =