Problemy z pamięcią i jej zaniki wywołane stresem

problemy z pamięcią i wstążka na palcach

Żyjąc w dzisiejszym świecie, wszyscy jesteśmy poddani ciągłemu stresowi i życiu na czas. Nie każdy, jest świadomy, iż długotrwały stres, może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na funkcjonowanie naszego mózgu czy powodować problemy z pamięcią, a w bardziej zaawansowanej formie i zaburzenia pamięci. Dlatego też, tak ważna jest prewencja stresu lub po prostu wiedza, którą możemy wykorzystać i pomóc sobie, w celu poprawy pamięci, koncentracji i ogólnego samopoczucia. Warto być świadomym co na pamięć jest dobre i co poprawia pamięć, aby móc zastosować tę wiedzę w praktyce.


Menu:

Jak poprawić problemy z pamięcią?

Jak poprawić pamięć? Temat ten jest istotny, ze względu na to, iż pamięci musimy używać w każdym momencie naszego życia. Począwszy od szkoły, przez studia czy pracę, ciągle sięgamy do pamięci, musimy pozostawać skoncentrowani, a więc świadomość jak poprawić koncentrację i jak polepszyć pamięć, jest niezmiernie znacząca. Sprawność pamięci, zależy od wieku, ale też od wysiłku jaki wkładamy w jej trenowanie. Kluczowym elementem jest regeneracja i odprężenie. Jeżeli osoba, jest świadoma jak należy odpoczywać i jak uwolnić swój umysł od ciągłego myślenia czy stresu, znacznie łatwiej będzie ona w stanie się na czymś skoncentrować czy jakiekolwiek rzeczy zapamiętać. Pamięć działa dużo lepiej, kiedy mózg nie podlega żadnym dystrakcjom i hałasom. Sprzyjająca pracy czy nauce aura jest odpowiednia, wnętrze pomieszczenia, w którym przebywamy odpowiednio przewietrzone. Bardzo ważny jest także sen, a raczej jego akuratna dla naszego trybu życia- ilość.

Zaburzenia i zaniki pamięci a ćwiczenia na pamięć i odżywianie

Pamięć może zostać polepszona, także dzięki jej ćwiczeniu. Jednakże mało osób wie jak ćwiczyć pamięć. Ćwiczenia na pamięć oraz koncentrację, to nie tylko dostępne techniki, które mogą przynieść upragnione rezultaty. Jednak przede wszystkim relaks dla umysłu, który możemy uzyskać poprzez ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Kiedy angażujemy do wysiłku nasze ciało, umysł odpoczywa, mózg staje się dotleniony. Ruch eliminuje negatywne myślenie, a także te hormony, które odpowiadają za stres. Warto zwrócić uwagę na dietę, która powinna być odpowiednio skomponowana, bogata w witaminy i minerały (głównie magnez, żelazo) oraz produkty, które szczególnie dobrze wpływają na mózg – orzechy, ziołowa herbata. Mówi się, że dobrym suplementem na pamięć jest lecytyna. Lecytyna na pamięć i koncentrację, uznawana jest za niezastąpioną, jednakże ma ona wpływ, również na obniżanie złego cholesterolu we krwi.

Tabletki na pamięć – lek i suplementy

Leki na pamieć, są niezwykle popularne, szczególnie w środowisku uczniów i studentów, a także osób starszych. Substancje takie jak preparaty na pamięć, głównie dodają energii, poprawiają koncentrację oraz usprawniają pracę mózgu. Leki na poprawę pamięci, dostępne w różnych formach:

  • tabletek,
  • ziół,
  • płynów.

Można zastosować także trening pamięci, który to opiera się głównie na odseparowaniu bodźców i skupieniu się na jednej wykonywanej czynności. Wykluczenie innych czynności, pozwoli zapobiec dekoncentracji przy pracy czy procesie uczenia się. Ważne jest zrezygnowanie z częstego używania telefonu, ponieważ wpływa to negatywnie na pamięć i jej funkcjonowanie. Poprawa pamięci za pomocą leków, posiada więc wiele wariantów. Problemy z pamięcią i koncentracją w życiu codziennym, w dużej mierze zależą od stresu jakiemu podlegamy każdego dnia. Mimo zdrowiej diety czy ruchu, w dalszym ciągu problem ten może występować.

Jaki lek na pamięć możemy polecić?

W takiej sytuacji sprawdzą się suplementy na pamięć. Te będą pomocne kiedy dotyka nas słaba pamięć, jeżeli oczywiście, uznamy to za konieczne. Suplementy, które wspierają pamięć to np. te, które mają w swoim składzie miłorząb japoński. Tabletki na pamięć, mogą zawierać także żeń-szeń, kofeinę czy guaranę. Natomiast, jeżeli chcemy skorzystać z metod naturalnych, mogą być to np. witaminy na pamięć- powinniśmy szukać głównie B,C,E. Istotne jest używanie produktów, które oparte są na naturalnych składnikach, zwłaszcza jeżeli zależy nam na uspokojeniu stresu czy zdenerwowania. Nie powinny one otumaniać, ani powodować zmian nastrojów. Takim produktem jest np. Neuromood- w wielu rankingach zajmujący pierwsze miejsce ze względu na swoją konkurencyjność (odpowiednie działanie i niewygórowana cena).

Podsumowanie

Zaburzenia pamięci lub zaniki pamięci, w życiu codziennym mogą być bardzo uciążliwe. Często dzieje się tak z powodu obniżenia naszego nastroju czy depresji, kiedy to większość informacji docierających do nas, nie jest przez nas odbierana, co może w późniejszym okresie powodować problemy. Często takie zaburzenia, są wywoływane przez przewlekłe choroby, dlatego też istotna jest weryfikacja powodu takich zaburzeń. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne sposoby czyli zioła na pamięć lub ćwiczenia na pamięć, a dopiero później po suplementy czy leki. Warto, dla codziennego komfortu wykonywać ćwiczenia pamięci (trening mózgu), aby ułatwić sobie funkcjonowanie na każdej płaszczyźnie.

Źródła:
  1. Jagodzińska, Maria. Psychologia pamięci: badania, teorie, zastosowania. Helion, 2008.
  2. Twój supermózg, Deepak Chopra, Rudolph E. Tanzi, Virtualo, 2014, ISBN: 8328007592, 9788328007598

5 myśli nt. „Problemy z pamięcią i jej zaniki wywołane stresem

  1. teresa

    Moim sposobem na poprawę pamięci jest miłorząb japoński. Odkąd zaczęłam brać kapsułki z wyciągiem z tej rośliny, to skończyło się ciągłe zapominanie wszystkiego. Koncentracja mogłaby być nadal lepsza. Ale zauważyłam, ze im dłużej go biorę, tym częściej mam zawroty głowy, nudności a czasami problemy z żołądkiem.
    Chyba będę musiała go niedługo odstawić… Szkoda.

  2. alicja_magnuszewska

    Mam to szczęście, że moja najlepsza przyjaciółka studiuje farmację i powiedziała mi co na co mam zwrócić uwagę.
    Nie musiałam po omacku szukać i testować na sobie specyfików. Poza tym mieli dostęp do nowych na rynku substancji tj. ekstrakt z przyprawy tzn. szafranu.
    Jeden z ciekawszych artykułów naukowych: http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_naukowy_10_04.pdf
    I od razu wiedziałam, że Neuromood Plus mogę nabyć, bo ma to, nad czym zachwycają się lekarze. 🙂
    Dzięki temu nawet sesja zimowa nie była w stanie wpędzić mnie w stany depresyjne.
    Jednak nie wiem, czy można go kupić w aptece, bo ja dostałam go bezpośrednio stąd https://neuromood.pl/.

      1. alicja_magnuszewska

        Wiem, cena bardzo wysoka na wiele kieszeni…
        Plus jest taki, że w pakiecie zawsze będzie taniej i często są promocje, wystarczy tylko trzymać rękę na pulsie.
        Z drugiej strony to ma sens. Poza tym – jeśli się okaże, że na każdym działa tak samo i zmniejsza depresję to cena jeszcze skoczy. Lepiej chyba zainwestować w tabletki na zapas. 😛

  3. oblivia

    Hej! Też miałam problemy z pamięcią. Jestem studentką drugiego roku prawa i niestety, ale moja pamięć musi być bardzo dobra. Kłopoty z pamięcią obniżały moje oceny… Miałam coraz gorsze wyniki i ćwiczenia, mnemotechniki i inne nie pomagały na dłuższą metę.

    I po prostu zrobiłam sobie mały rachunek sumienia.
    Czy się wysypiam?
    Czy się dużo stresuję?
    Czy za dużo spożywam używek?

    Niestety krok po kroczku doszłam do tego, że w pierwszej kolejności trzeba dostarczyć organizmowi paliwa, żeby miał siłę wszystko zapamiętać. I tutaj zainwestowałam po prostu w witaminę b, kwas GABA i wyciąg z crocusa. Ćwiczenia przyszły z czasem, gdy po dwóch miesiącach wreszcie zaliczyłam największą kosę na studiach na max. ilość punktów!
    Bez dobrze dobranych tabletek mogłoby być ciężko.
    W międzyczasie oczywiście zmiana nawyków żywieniowych i większa dbałość o sen czy imprezowanie. 🙂

Dodaj komentarz