Jak wyjść z depresji, kiedy wszystko zawodzi?

Jak wyjść z depresji, kiedy wszystko zawodzi?

Depresja to okropna choroba, mogąca skutecznie rujnować zdrowie i życie. Zaburzenie to należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Każdego roku na depresję choruje kilkanaście procent dorosłych osób – rachunek ten dotyczy zarówno krajów rozwijających się, jak i rozwiniętych. Niestety, pomimo wzmożonej edukacji szkolnej obejmującej zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, ciągle wiele osób neguje istnienie depresji. Tymczasem choroba ta – jeśli jest nieleczona – może zagrażać życiu. W artykule odpowiemy na pytanie jak wyjść z tej ciężkiej choroby i znowu wrócić do cieszenia się życiem.

Jak wyjdę z depresji, gdy nic mi nie pomaga?

Jak wygrać z depresją? Nie jest to łatwe przede wszystkim ze względu na problemy z diagnozą. Ponad połowa przypadków depresji pozostaje nierozpoznana. Z kolei ci, którzy zostali zdiagnozowani, często nie są poprawnie leczeni. Wszystko to sprawia, że depresja wydaje się chorobą nieuleczalną, którą lepiej „przeczekać” lub ignorować jej objawy.

Skuteczne leczenie depresji jest możliwe, przy czym pacjent musi zachować cierpliwość i stosować się do różnych zasad. Droga do zdrowia obejmuje nie tylko zażywanie medykamentów, ale przede wszystkim psychoterapię oraz zmianę nawyków życiowych.

Diagnoza jest pierwszyą odpowiedzią jak walczyć z depresją!

Stereotypowo depresja postrzegana jest jako nieco dłuższa chandra. Takie skojarzenia mają swoje uzasadnienie. Nie są jednak w pełni prawdziwe. Depresja objawia się bowiem wielorako. Do najważniejszych symptomów choroby należy zaliczyć m.in. stałą utratę radości życia oraz anhedonię (niemożność odczuwania przyjemności). Chorzy na depresję są często zobojętniali na jakiekolwiek bodźce. Nawet jeśli odnoszą sukcesy lub ich bliscy zrobili im niespodziankę nie są w stanie się ucieszyć. Niektórzy pacjenci mają problem z wahaniem nastrojów – niekiedy wpadają w euforię lub w złość bez wyraźnego powodu.

Depresja sprawia, że chory zapomina o świecie. Nie chce uczestniczyć w normalnym życiu. Zaniedbuje obowiązki, nie przychodzi do pracy, zrywa kontakt z bliskimi. Czasami objaw ten przybiera skrajną postać. Osoby z ciężką depresją nie są w stanie zwlec się z łóżka. Nie myją się, nie jedzą, ciągle śpią lub cierpią na bezsenność.

Walka z depresją a postępująca niechęć i bezsilność do życia

Osoby chore na depresję mogą mieć problem z lękiem. Pesymistyczne wizje przyszłości i gorzka ocena teraźniejszości sprawiają, że chory boi się życia. Nie chce się z nim konfrontować. Bardzo często gnębią go też wyrzuty sumienia. Pacjenci z depresją mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Osobom postronnym może się wydawać, że sposobów na to, jak wyjść z depresji, jest mnóstwo. Chory wie jednak, że w praktyce walka z samym sobą to koszmar. Najbardziej groźnym objawem depresji są powracające myśli samobójcze, które mogą doprowadzić do tragedii.

Jak pokonać depresję? Przede wszystkim nie wstydź się!

Depresja może pojawić się u każdego. To mit, że dotyka ona tylko osoby biedne, z problemami życiowymi. Choroba jest w stanie rozwinąć się u osoby, której teoretycznie nic nie brakuje. Właśnie dlatego jest tak bardzo groźna. Jej objawy początkowo nie są nasilone, dlatego bardzo łatwo przeoczyć niebezpieczne sygnały.

Jeżeli zauważasz u siebie objawy depresji, musisz nieco zwolnić. Daj sobie czas na przemyślenie swojego życia. Nie rób tego szybko, w ciągu jednego popołudnia. Zacznij się obserwować, bądź dla siebie wyrozumiały. Jeśli objawy będą pojawiały się regularnie, pomyśl o wizycie u specjalisty. Nie wstydź się swoich odczuć! Depresja nie jest objawem słabości charakteru. To choroba, którą trzeba wyleczyć. Walka z depresją jest trudna, ale może być wygrana.

Wyjście z depresji często zależy od wyboru dobrego terapeuty!

Przy podejrzeniu depresji, konieczne jest udanie się do psychiatry i psychologa. Będą oni w stanie odpowiedzieć na pytanie jak zwalczyć depresję. Pierwszy z nich zapisze odpowiednie leki, które pomogą funkcjonować w ciągu dnia. Drugi zaproponuje psychoterapię, dzięki której uda się znaleźć sposoby na poprawę jakości życia i łagodzenie skrajnych emocji. Jednym z najważniejszych błędów przy leczeniu depresji jest ślepa wiara w lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli czujesz, że doktor, do którego chodzisz, lekceważy Twoje uczucia, zmień przychodnię. Nie wahaj się! Skuteczność leczenia depresji wynika przede wszystkim z doboru odpowiedniego terapeuty. Masz prawo czuć się źle w gabinecie i wątpić w intencje swojego lekarza. Nie powinno być to jednak przeszkodą w drodze do zdrowia.

Źródła:
 1. Early Detection and Management of Mental Disorders World Psychiatric Association, Mario Maj, Juan José López-Ibor, Norman Sartorius, Mitsumoto Sato, Ahmed Okasha, John Wiley & Sons, 2005, ISBN: 0470010843, 9780470010846
 2. Depresja niewidzialny wróg, Joanna Jankiewicz, Zlote Mysli, 2017, ISBN: 8377019787, 9788377019788

5 Odpowiedzi do Jak wyjść z depresji, kiedy wszystko zawodzi?

 1. bunia pisze:

  Cześć. Czy możecie polecić jakiegoś dobrego terapeutę w okolicach Gdyni? Z góry dziękuję.

 2. Krysia pisze:

  Słyszałam, że coraz więcej bogatych osób popada w depresję. Ehh, widzicie, pieniądze szczęścia nie dają :/

 3. Marcinx pisze:

  Niestety, ale największym problemem jest to, żeby pokonać wstyd przed przyznaniem się do choroby. Szczególnie w męskim gronie to jest ciężkie. Od razu uważają Cię za słabeusza itp.

  • Szymon pisze:

   Wiem o czym mówisz. Niestety większość moich ziomków się w ten sposób wykruszyła. Ale wiesz jak jest – prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

 4. sandi7 pisze:

  Mój terapeuta mi polecił, żebym zaczęła przyjmować np. Neuromood. Trochę mało znany lek, ale szkoda, bo jego działanie jest naprawdę dobre. Wiele zmienił w moim życiu… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× cztery = 8