• lepszy nastrój
 • jasność umysłu
 • wewnętrzny spokój
 • działanie antydepresyjne
 • nie uzależnia

cena/jakość: 5/5

Jak pomóc osobie z depresją, aby okazać wsparcie?

Jak pomóc osobie z depresją, aby okazać wsparcie?

Depresja to choroba psychiczna. Nie można jej lekceważyć, ale konieczne jest podjęcie leczenia, aby doprowadzić pacjenta do zmiany nastroju. Według badań depresja dotyka dzisiaj coraz więcej osób – i kobiet, i mężczyzn. Dużym problemem z nią związanym jest fakt, że dotyczy nie tylko samego chorego, ale także jego rodziny. Wiele osób zastanawia się, jak pomóc choremu na depresję, bo faktycznie nie jest to łatwe.
Menu:

Jak pomóc osobom z depresją? Z empatią!

Ciągły smutek, który trwa przez wiele dni bezustannie bez względu na okoliczności życia (te dobre i te mniej dobre), brak zainteresowania sprawami bieżącymi, ciągłe zmęczenie to prawdopodobne objawy, że pojawiła się depresja – co robić w takim przypadku? Terapia depresji to nie tylko spotkania z psychologami czy przyjmowanie leków. Najbliżsi osoby chorej mają bardzo duże znaczenie w procesie leczenia. To oni mają największy wpływ na jej stan psychiczny, dlatego powinni zapoznać się ze sposobami, jak pomóc choremu, aby przyniosło to najlepsze skutki.

Najpierw zrozum jak zachowuje się osoba z depresją

Na sam początek trzeba wspomnieć, że najważniejsze jest zaakceptowanie przez bliskich i przyjaciół faktu, jakim jest wystąpienie depresji. Jeśli wspólnie nie przejdą etapu godzenia się z chorobą, to chory będzie osamotniony i żadna pomoc na nic się nie zda. Osoby zdrowe muszą przyjąć do wiadomości, że to, jak zachowuje się osoba z depresją nie do końca od niej zależy – tylko wtedy możliwa będzie faktyczna pomoc. Warto również nabyć stosowną wiedzę na temat depresji, aby wiedzieć, kiedy mamy z nią do czynienia.

Bliskość najważniejsza

Osoba chora na depresję nie może odczuwać samotności, a bliskość. Dzięki temu będzie się polepszało jej samopoczucie. Odczuje również celowość działań, jakie na co dzień podejmuje, by walczyć z chorobą. Odrzucenie tylko pogłębi zły stan psychiczny.

Sposoby na depresję a subtelne, drobne gesty

Pozornie nic nie znaczące czynności dla chorego są ważnym znakiem – może to być miły sms czy wykonanie za nią obowiązków. Gruboskórność i zwracanie się do chorego bolesnymi słowami to żadna odpowiedź na to, jak pomóc osobie w depresji. Sprowokują one jedynie jeszcze gorszy stan.

Zrozumiały jest fakt, że osoby zdrowe mają problem ze zrozumieniem, co tak naprawdę się dzieje. Często bywają sfrustrowane, bo nie wiedzą, jak pomóc osobie z depresją. Dużym błędem wynikającym z nieświadomości jest powtarzanie zdań typu „Nie jest tak źle”, „Jutro będzie lepiej”. Prawdopodobnie nie będzie, więc nie ma sensu wpędzać chorego w poczucie winy. Wszelkie doradzanie też nie ma racji bytu – najważniejsze to po prostu być z tą osobą i wspierać ją swoją obecnością

Jak pomóc w depresji poporodowej?

Nieco innym rodzajem depresji jest ta poporodowa. Dotyczy wielu kobiet (nawet do 25%), choć mało się o tym mówi. Nie jest w zasadzie niczym dziwnym, bo ciąża i poród to trudny okres dla kobiety. Jak pomóc w depresji? Zachęcić kobietę, by udała się po pomoc do terapeuty. Być może przepisze on odpowiednie środki poprawiające jej stan psychiczny – wówczas będzie musiała na jakiś czas przestać karmić piersią. Koniecznie trzeba ją też wspierać, a nie dziwić się, że taki stan ją spotkał.

Już wiesz jak pomóc osobie w depresji! 

Depresja to specyficzny stan psychiczny, który wymaga lekarskiej kontroli i rozpoczęcia dostosowanej do potrzeb danej osoby terapii. Dzięki temu możliwe będzie szybkie pożegnanie się z chorobą i rozpoczęcie normalnego życia.

Źródła:
 1. Depresja jako najbardziej rozpowszechniony problem zdrowotny współczesnego społeczeństwa i wyzwanie dla opieki pielęgniarskiej Tom 62 z Prace Magisterskie – Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy, Halina Kowalik, Wyższa Szkoła Medyczna w Legnicy, 2012, ISBN: 8363969044, 9788363969042
 2. Depresja – Poradnik dla rodziny i bliskich, Katarzyna Hein-Peters, Lulu.com, 2013, ISBN: 1304139875, 9781304139870

7 Odpowiedzi do Jak pomóc osobie z depresją, aby okazać wsparcie?

 1. Katarzyna7 pisze:

  Szkoda, że temat depresji poporodowej jest tak często pomijany… Media powinny się nim zainteresować!

 2. Sonia^^ pisze:

  Wiele gwiazd także podobno zmagało się depresją po porodzie np. Adele. Kurde, nie wyobrażam sobie, żebym miała tak zachorować…

 3. pabloo pisze:

  Zawsze to powtarzam, że rodzina jest najważniejsza. Jak widać najbliższe osoby są kluczowym elementem, jeśli chodzi o wyjście z depresji. Jakby dołożyć do tego dobrą suplementację i troszkę ruchu to już w ogóle.

  • Gosia3 pisze:

   Rodzina jest niby najważniejsza, a ja od swojej tylko słyszałam, ze jestem leniwa, użalam się nad sobą… :/ Ale znajoma podesłała mi taką stronę – https://neuromood.pl/ zamówiłam i zaczęłam brać Neuromood, plus skupiłam się całkowicie na sobie. Pani psycholog dużo pomogła, ale jestem przekonana, że więcej pomogły mi te kapsułki niż stara, niewyrozumiała zołza… w końcu sami sobie poczytajcie opinie o tym preparacie

   • panicz4 pisze:

    Te tabletki na depresję są największym wybawieniem tego roku… męczyłem się z wahaniami swojego nastroju już od końca studiów… na deprechę brałem już chyba wszystko… dopiero Neuromood mi pomógł, zawsze polecam!

 4. Mira pisze:

  Dobry artykuł, bardzo pomocny.
  No i nie bójmy się leczenia farmakologicznego i brania suplementów! To naprawdę może polepszyć stan zdrowia.

 5. kalia pisze:

  Gdyby nie mój mąż, to nie wiem czy wyszłabym z depresji poporodowej. Wsparcie to najlepsza pomoc od bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 9 = osiemnaście