• lepszy nastrój
 • jasność umysłu
 • wewnętrzny spokój
 • działanie antydepresyjne
 • nie uzależnia

cena/jakość: 5/5

Depresja – objawy, które mogą na nią wskazywać

Depresja - objawy, które mogą na nią wskazywać

Depresja to powszechnie występujące – zwłaszcza w cywilizacji zachodniej – zaburzenie, które dotyka ludzi bez względu na wiek czy płeć. Jest jedną z głównych przyczyn samobójstw i może doprowadzić do wycofania się chorego z życia społecznego i zawodowego. Można wyróżnić charakterystyczne oznaki jakie wykazuje osoba, którą dotknęła depresja. Objawy somatyczne oraz zmiana w zachowaniu to najważniejsze elementy brane pod uwagę przed postawieniem diagnozy.
Menu:

Mając depresję, objawy tego stanu w dużej części się pokrywają u większości osób

Warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że aby można było mówić o depresji, objawy powinny występować długotrwale. Chandra spowodowana zmianą pogody czy utratą pracy niekoniecznie musi wiązać się z zaburzeniem depresyjnym. Trzeba także pamiętać o tym, że ostateczna diagnoza powinna zawsze zostać postawiona przez wykwalifikowanego specjalistę – psychiatrę lub psychologa. Pierwsze objawy depresji mogą zostać zahamowane, jeżeli w porę zdecydujemy się poszukać pomocy.

Jakie są objawy depresji u mężczyzn, u kobiet, a jakie u dzieci?

Niezależnie od tego, czy mówimy o objawach depresji u dzieci, dorosłych – kobiet czy mężczyzn, zwykle symptomy są podobne. Osoba zaburzona odczuwa głęboki stan apatii i nawet ulubione hobby przestają sprawiać przyjemność. Poza tym chory wycofuje się z życia społecznego oraz zawodowego. Warto również podkreślić typowe objawy depresji u mężczyzn, takie jak napady agresji, skłonności do masturbacji, a także oglądania pornografii i ryzykownych zachowań seksualnych.

Pierwsze objawy depresji u dzieci

Objawy depresji u dzieci to na przykład częstomocz oraz lęk przez pójściem do szkoły, natomiast dorośli zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki. Ogromną trudność stanowi nawet wstanie z łóżka, kąpiel czy założenie na siebie ubrań. Osoba z depresją zaczyna obawiać się nawiązywania relacji z innymi ludźmi – także bliskimi. Wynika to zwykle z lęku przed niezrozumieniem i posądzeniem o udawanie czy zwykłe lenistwo. Depresja objawia się w konsekwencji nieustannym poczuciem winy oraz obniżoną samooceną.

Depresja – objawy somatyczne

Depresji bardzo często towarzyszą uporczywe stany lękowe, które mogą pojawić się również we własnym mieszkaniu. W skrajnych przypadkach doprowadzają one do ataków paniki, kiedy objawy somatyczne depresji wzbudzają u chorego lęk przed szaleństwem czy śmiercią. Depresja lękowa objawy najczęściej daje takie jak:

 • drżenie lub sztywnienie mięśni,
 • uczucie suchości w ustach,
 • bóle głowy,
 • ciągłe zmęczenie,
 • rozkojarzenie,
 • uczucie kołatania serca,
 • ciepło-zimne napady potu,
 • niewyraźna, szybka mowa (słowotok),
 • szczękościsk,
 • zawroty głowy,
 • trudności z oddychaniem,
 • niemożność oddania moczu,
 • nietrzymanie moczu.

Wymienione wyżej objawy somatyczne depresji są typowe dla tak zwanego lęku uogólnionego lub nerwicowego. Objawy depresji i nerwicy trzeba więc rozpatrywać wspólnie. Tym bardziej, że często temu zaburzeniu towarzyszy również fobia społeczna, kiedy chory obawia się negatywnej oceny ze strony innych ludzi i wyśmiania doświadczanych przez niego objawów fizjologicznych. Problematyczne może okazać się nawet wykonanie telefonu czy załatwienie sprawy urzędowej.

Objawy depresji i nerwicy poporodowej

Wyróżniamy również tak zwaną depresję poporodową. Jest to stan apatii odczuwany przez matkę po urodzeniu dziecka. Nie jest ona w stanie cieszyć się z przyjścia maleństwa na świat i okazywać mu ciepłych uczuć. Obecność dziecka może wzbudzać w niej zniechęcenie i agresję. Objawy depresji poporodowej to również obsesyjne myślenie o uczynieniu dziecku krzywdy lub pozbawieniu go życia, a czasem także występowanie niczym nieuzasadnionych obaw o jego stan zdrowia.

Podsumowując – objawów depresji nie wolno lekceważyć!

Depresja to na tyle poważny problem społeczny, że objawy tego zaburzenia nie powinny być bagatelizowane. Najtrudniejsze do wyleczenia przypadki mają miejsce wtedy, gdy rozwiną się silne objawy depresji lękowej. Najlepszym sposobem na to, aby nie dopuścić do powstania tego poważnego problemu jest nawiązywanie bliskich oraz szczerych relacji z innymi ludźmi. Kiedy wiemy jak objawia się depresja, jesteśmy w stanie szybko zareagować w przypadku, kiedy zaburzenie to dotyka bliskiej nam osoby.

Źródła:
 1. Zabójcze emocje, Don Colbert, Wydawnictwo M, 2011, ISBN: 837595294X, 9788375952940
 2. Symptoms of Depression Tom 172 z Wiley Series on Personality Processes, Charles G. Costello, Wiley, 1993, Uniwersytet Michigan, ISBN: 0471543047, 9780471543046
 3. Depresja zwykła choroba?, Łukasz Mikołaj Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Elsevier Urban & Partner, 2010, ISBN: 9788376092768

5 Odpowiedzi do Depresja – objawy, które mogą na nią wskazywać

 1. Karoli pisze:

  To straszne, że w dzisiejszych czasach nawet dziecko może cierpieć na depresję!

 2. Majka pisze:

  Mój Kuzyn niestety miał większość z tych objawów, jednak bardzo ciężko mu było pomóc. Nie chciał słyszeć o tym, że jest chory, a przecież depresja to choroba…

 3. Maciej Z. pisze:

  Myślę, że ludzie bardziej powinni się edukować w temacie depresji. Fajnie, że jest taka strona jak ta. 🙂

  • penny94 pisze:

   Nerwica poporodowa zniszczy życie każdej matki. 🙁
   Na szczęście przyjmowałam Neuromood. To co prawda nowy preparat i jeszcze o nim cicho, ale myślę, że to jemu zawdzięczam dobre samopoczucie, nawet gdy mam na głowie dwójkę dzieci.

 4. kora pisze:

  Dobrze, że mówicie otwarcie o tym,że depresja to choroba. To ważne w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludzi się tego wstydzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia jeden − dziewiętnaście =