Depresja endogenna, poporodowa czy jeszcze inna?

Depresja endogenna, poporodowa czy jeszcze inna?

Nazywana jest współczesną chorobą cywilizacyjną, dotyczy coraz większej ilości pacjentów i może ona dotknąć osoby w każdym wieku. To depresja. Rodzaje tej choroby mogą przebiegać w inny sposób, jest jednak chorobą, która wymaga leczenia. Przykładowo chroniczna depresja może doskwierać pacjentowi nawet przez wiele lat.
Menu:

Kiedy mamy do czynienia z depresją endogenną i jak ją rozpoznać?

Czynniki wywołujące ten typ choroby znajdują swoje początki wewnątrz organizmu, są spowodowane jego niewłaściwym funkcjonowaniem. Sposób leczenia choroby może być inny niż przy egzogennej w zależności od przyczyny. Dla środowiska zewnętrznego depresja endogenna może być niezrozumiała, bo nie poprzedziło jej żadne znaczące wydarzenie. Zobojętnienie, utrata zainteresowań, poczucie smutku to objawy towarzyszące zaburzeniom związanych z niewłaściwą pracą ośrodkowego układu nerwowego. Środkami wykorzystywanymi w procesie leczenia mogą być substancje farmakologiczne, psychoterapia.

Ten rodzaj choroby nosi drugą nazwę – depresja kliniczna. Przeciwieństwem do niej jest depresja umiarkowana.

Depresja maskowana

Depresja maskowana związana jest ukryciem jej objawów za tzw. maskami. Należą do nich symptomy innych chorób, a co za tym idzie może ona nie być od razu zdiagnozowana, gdyż objawy wskazywać będą inne schorzenia. Trudność w jej odkryciu związana jest także z tym, że nie ujawnia się przez typowe dla depresji objawy smutku czy spadku nastroju. W tym miejscu warto dodać, że typowa depresja somatyczna jest łatwiejsza do zdiagnozowania, ponieważ nie jest ukrywana.

Depresja kliniczna a egzogenna

Depresja psychiczna dzieli się m.in. na depresję egzogenną i endogenną. Do chorób wywołanych stresogennymi czynnikami zewnętrznymi należy depresja egzogenna, inaczej depresja reaktywna. Nabycie choroby związane jest więc z wydarzeniami, które dostarczyły ogromną ilość stresu, jak na przykład śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy itd. Objawy są zauważalne, a występują w postaci: widocznego i utrzymującego się przygnębienia, odizolowania od ludzi, ograniczenia kontaktów, nadmiernego sięgania po używki, zaburzeń koncentracji, drażliwości, a nawet myśli samobójczych. Depresja egzogenna przebiega jednak łagodnie i ustępuje po zwalczeniu czynnika wywołującego stres.

Depresja maniakalna

Depresja maniakalna charakteryzuje się zaburzeniem nastroju, w którym widać ogromne zróżnicowanie – od radości, euforii w postępowaniu do szybkiego rozdrażnienia, popadania w gniew, agresję. Widoczna staje się nadmierna aktywność, brak zmęczenia, gwałtowność. Proces myślowy zostaje przyspieszony, co sprzyja gubieniu wątków, brakowi koncentracji, słowotokom. Wszystkie czynniki związane z nadpobudliwością prowadzą do powstawania urojeń i gwałtownego wahania nastrojów.

Depresja lękowa a zaburzenia związane z wiekiem

Zaburzenia depresyjne mogą wystąpić niezależnie od wieku. Depresja nastolatków możliwa jest choćby w okresie dorastania. Zwana jest depresją młodzieńczą. Może być spowodowana czynnikami związanymi z przemianami wewnątrz organizmu wpływającymi na układ nerwowy, jak i nowymi sytuacjami, w których znalazł się dorastający nastolatek.

Wśród rodzajów depresji rozróżnić można jeszcze kilka innych, takich jak: depresja poporodowa, depresja paranoidalna, depresja lękowa, depresja reaktywna czy depresja sezonowa. Każda z nich objawia się z odmienny sposób, ale żadna nie powinna być zbagatelizowana, lecz poddana właściwemu leczeniu.

Źródła:
 1. Depresja wieku dorastania: zachowania rodziców jako czynnik ochronny lub czynnik ryzyka depresji u dorastających dzieci Seria Wydawnicza “Szkiełko i Oko”, Elżbieta Trzęsowska-Greszta, Academica, 2006, ISBN: 8389281198, 9788389281197
 2. Adolescent Depression: A Guide for Parents A Johns Hopkins Press Health Book, Francis Mark Mondimore, Patrick Kelly, JHU Press, 2015, ISBN: 1421417898, 9781421417899

4 Odpowiedzi do Depresja endogenna, poporodowa czy jeszcze inna?

 1. mała2 pisze:

  Nawet nie miałam pojęcia, że tyle rodzajów depresjji istnieje! Przydatna stronka.

 2. Leszek pisze:

  Depresja w wieku dojrzewania, to najgorsze o może być! Wtedy koniecznie potrzebne jest wsparcie rodziców!

  • vera pisze:

   Zgadza się. Moja córka przez to przechodziła z winy nauczycieli w szkole gimnazjalnej. Bardzo długo się nie mogła pozbierać.

 3. Captain pisze:

  Fajne. Powinniście, jeszcze napisać coś o placówkach/grupach wsparcia dla osób z depresją. Gdzie, co i jak itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem × = siedem