Zioła na depresję i inne preparaty warte uwagi

Zioła na depresję i inne preparaty warte uwagi

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, z którym trzeba walczyć, kiedy tylko się je zdiagnozuje. Terapia polega na wsparciu osób najbliższych, ale przede wszystkim na przyjmowaniu odpowiednich preparatów, które pozwalają unormować stan psychiczny. Co na depresję sprawdza się najbardziej? Co polecają lekarze?

Skuteczność stosowania ziół na depresję

Dużą popularnością cieszą się ziołowe leki na depresję, które są dostępne w aptece bez recepty. Ich działanie jest potwierdzone, choć nie na każdy rodzaj depresji działają (w zależności od stopnia zaawansowania choroby). Trzeba jednak pamiętać, że nie można posiłkować się tylko tym rodzajem środków w leczeniu depresji. Mogą one być uzupełnieniem, ale na pewno nie powinny stanowić trzonu leczenia. To dlatego, że zioła na depresję stanowią pomoc, która oddziałuje jedynie na niektóre aspekty choroby, takie jak lęki czy trudności z zasypianiem. Warto je przyjmować, ale należy pamiętać, że wszelkie przyjmowane tabletki depresyjne czy inne preparaty farmakologiczne trzeba uzgadniać z lekarzem prowadzącym.

Najpopularniejszym ziołem jest dziurawiec zwyczajny!

Dzięki jego systematycznemu stosowaniu, ale w odpowiedniej formie. Mowa tutaj o wyciągu olejowym albo alkoholowym. Zwykłe herbatki parzone z tego zioła na niewiele się zdadzą. Sprawdzi się u tych osób, u których występuje łagodna forma choroby.

W leczeniu depresji stosuje się także inne zioła:

 • miłorząb dwuklapowy,
 • żeń-szeń,
 • bazylię,
 • lukrecję,
 • szałwię.

Tabletki na depresje i inne środki farmakologiczne

Zanim zacznie się jakąkolwiek terapię, trzeba pamiętać, że depresja w każdej formie da się wyleczyć – trzeba jedynie stosować odpowiednie środki i oczywiście być pod stałą obserwacją lekarza, który o tych lekach będzie decydował. Tabletki antydepresyjne są polecane przez lekarzy jako preparaty, które najlepiej sprawdzą się przy farmakologicznym leczeniu depresji. Co prawda, nie da się szybko pozbyć uporczywych objawów tej choroby psychicznej, ale możliwe stanie się stopniowe ich niwelowanie aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Oczywiście w zależności od rodzaju depresji wybiera się różne preparaty. To bardzo ważne, bo jeśli dobierze się nieodpowiednie tabletki na depresje, to może się okazać, że stan pacjenta zamiast się poprawić – pogarsza się.

Obawy pacjentów co na depresję z dostępnych leków pomoże

Wielu pacjentów boi się przyjmować leki na depresję, ponieważ obawiają się skutków ubocznych, szczególnie faktu, że się od nich uzależnią. Otóż warto wiedzieć, ze takie leki nie uzależniają, ale tylko wpływają na poprawę nastroju. Niektóre maja oczywiście skutki uboczne (jak to zwykle w przypadku leków farmakologicznych), ale zwykle są one do zaakceptowania. Mogą na przykład powodować sporą senność, ale da się to wyjaśnić tym, że wpływają na uspokojenie. W zależności od siły leku to uspokojenie może przejawiać się na różne sposoby.

Trzeba je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza – wtedy nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Lekarz może na przykład zalecić, aby pewne leki przyjmować tylko wieczorem. Wtedy można się uchronić przed niektórymi niepożądanymi skutkami.

Pamiętaj!

Depresja to choroba, która da się wyleczyć. Trzeba tylko współpracować z lekarzem i przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Wtedy możliwy stanie się powrót do pełnej sprawności psychicznej.

Źródła:
 1. Depresja: ujęcie psychoanalityczneKatarzyna WalewskaJerzy Pawlik, Wydaw. Naukowe PWN, 1992, ISBN: 8301108738, 9788301108731
 2. Medications for Anxiety and Depression: A No-Nonsense, Comprehensive Guide to the Most Common (and Not So Common) Antidepressants and Anti-anxiety Drugs Available, Benjamin Kramer, CreateSpace Independent Publishing Platform, 2015, ISBN: 1519463839, 9781519463838

8 Odpowiedzi do Zioła na depresję i inne preparaty warte uwagi

 1. Gosia7 pisze:

  Natura to jednak wie, co jest dla nas dobre. Bardzo sobie dlatego cenię naturalne wyciągi w każdym z preparatów, jaki spożywam. (: Wtedy, żadna chandra mnie nie dopada.

 2. minty pisze:

  Cześć. Chyba myślę, że popada w depresję… Chciałabym już wyjść z tego dołka, w jaki sposób to można zrobić? 🙁

  • Wiki pisze:

   Myślę, że powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Powinien postawić diagnozę i ew. przepisać Ci coś, co pomoże Ci wyjść z dołka :). A poza tym staraj się dobrze odżywiać!

 3. małgonia7 pisze:

  Ciekawe czy to leczenie farmakologiczne jest naprawdę skuteczne… Jakoś sceptycznie podchodzę do leczenia wszystkiego lekami, pastylkami i tabletkami…

  • koleżanka5 pisze:

   Wszystkim zawsze polecam stosowanie suplementów w razie niedoborów. Trzeba dbać o swój organizm. Ciało jest tylko jedno!

   • małgonia7 pisze:

    Hej. A co np. stosujesz i możesz polecić? Zawsze wolę się zapytać, gdyż w tych aptekach to normalnie wybór jest aż za duży!

    • koleżanka5 pisze:

     Ja to różne rzeczy powiem Ci stosowałam. I apteczne ziołowe, i tanie, i drogie. Do tej pory strzałem w 10tkę jest niezmiennie Neuromood. To naprawdę dobry preparat. Tylko w aptekach nie do zdobycia. Przynajmniej nie przepłacać, jak kupuję go przez internet.

     • małgonia7 pisze:

      Super, dzięki!
      A czy mozesz od razu dać mi jakiś link, gdzie mogę go kupić? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *