Leki na depresję – czy one pomogą?

Leki na depresję - czy one pomogą?

Z depresją można sobie poradzić pod warunkiem, że jest się pod stałą opieką lekarza, który dba o właściwe leki przeciwdepresyjne. To na nich opiera się proces leczenia. 

Rodzaje leków na depresję

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy lek na depresję będzie nieprzydatny, jeśli pacjent zaniedba systematyczne zażywanie go zgodnie ze wskazaniami lekarza. Rodzaje takich leków przedstawiono poniżej.

Jakie leki na depresję można wyróżnić?

Najpopularniejszą grupą są te trójpierścieniowe. Dzięki nim można się spodziewać wyeliminowania strachu, polepszenia nastroju. Także dzięki nim przekaźnictwo nerwowe jest na najlepszym poziomie. Pierwsze skutki działania tego rodzaju leków widać po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Pierwszy objaw, że leczenie idzie w dobrym kierunku, to większe łaknienie, które wcześniej było zaburzone ze względu na chorobę.

Jakie leki na depresję z tego rodzaju są dostępne na rynku?

Będą to: imipramina, dezypramina, opipramol, noksyptylina czy amitryptylina. Zdarza się, że mają one pewne działania uboczne, ale pojawiają się one raczej tylko na początku stosowania. Po jakimś czasie nieprzyjemne skutki stosowania tych leków ustępują.

Kolejną dostępną na rynku grupą leków na depresję są inhibitory monoaminooksydazy

Działają na zasadzie hamowania aktywności monoaminooksydazy. Stąd już prosta droga do przywrócenia sprawności układu nerwowego. Nadają się do leczenia bardzo ostrej depresji, ponieważ powodują poważne skutki uboczne. Stosuje się je, kiedy żadne inne środki nie są w stanie przynieść żadnych dobrych efektów. Występują w aż trzech generacjach, a ogólnie można wymienić następujące rodzaje: iproniazyd, toloksaton, lazebemid, klorgilinę.

Naturalne leki na depresję

Istnieją też naturalne leki – depresja, czyli pewnego rodzaju zaburzenia lękowe może być leczona także za pomocą witamin czy preparatów ziołowych. Specjaliści zalecają zatem przyjmowanie witaminy D, kwasów omega-3, które zmniejszają zaburzenia lękowe, aminokwasów, które wpływają na pracę neuroprzekaźników w mózgu.

Jak przyjmować leki przeciwdepresyjne?

Systematyczne przyjmowanie leków na depresję jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na prowadzenie całego procesu leczenia, o którego formie decyduje lekarz. Wielu pacjentów z obawy przed jakimiś skutkami ubocznymi nie przyjmuje leków tak jak zaleca lekarz i jest to bardzo niebezpieczne. Wówczas leczenie raczej nie przebiegnie efektywnie. Leki na depresję nie uzależniają. A organizm nie uodparnia się na nie, dlatego można je przyjmować bez przeszkód w racjonalnych dawkach. W zależności od rodzaju depresji powinny być przyjmowane przez okres od czterech do sześciu miesięcy albo nawet od roku do dwóch lat, jeśli istnieje ryzyko powrotu choroby.

Kiedy pojawia się depresja, leki staną się stałym elementem życia chorego.

Czasem nawet przez najbliższe miesiące, a czasami nawet lata. Lek antydepresyjny to pojęcie dość ogólne, ponieważ istnieje wiele ich rodzajów, które stosuje się w zależności od potrzeb, od rodzaju depresji, od stopnia jej zaawansowania czy od innych czynników. To, jakie leki na depresję będą odpowiednie dla danego pacjenta, jest decyzją należącą do lekarza prowadzącego. Tylko stały kontakt z nim i realizowanie wszystkich jego zaleceń pomoże skutecznie walczyć z chorobą.

Źródła:
 1. Zioła na ukojenie nerwów: nerwica, depresja, bezsenność, Zbigniew Tomasz Nowak, Fundacja “Nasza Przyszłość”. Oddział (Szczecinek), 2013, ISBN: 8361146881, 9788361146889
 2. Wstań: stres, lęk i depresja a styl życia : terapia TLC, behawioralna aktywacja, terapia krótkoterminowa, Piotr Modzelewski (psychologia), Wydawnictwo Internetowe E-bookowo, 2017, ISBN: 8378598055, 9788378598053
 3. Use of Antidepressant Medication in Adults Undergoing Recovery and Rehabilitation Following Acquired Brain InjuryNational Guidelines Wydanie 4 z Concise guidance to good practice, British Society of Rehabilitation Medicine, Royal College of Physicians, 2005, ISBN: 1860162436, 9781860162435
 4. Polska wersja Kwestionariusza Zaburzeń Odżywiania (EDI) – adaptacja i normalizacja, Psychiatria Polska, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, 2008, tom XLII, numer 2 strony 179–193, ISSN: 0033-2674 

6 Odpowiedzi do Leki na depresję – czy one pomogą?

 1. karolina napisał(a):

  Sumienność przy zażywaniu leków to kluczowa sprawa! Bez tego ani rusz.

 2. puszkin napisał(a):

  Preparaty ziołowe niestety na mnie nie działały… Może były zbyt mało skoncentrowane, sam nie wiem. :/

  • axel napisał(a):

   Podobnie miałam. Mało preparatów miało zadowalającą ilośc i przede wszystkim jakość składników. Potem zaciekawił mnie Neuromood, bo dopiero co się pojawił na rynku a już miał sporo pozytywnych opinii. No i polubiliśmy się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *