• lepszy nastrój
 • jasność umysłu
 • wewnętrzny spokój
 • działanie antydepresyjne
 • nie uzależnia

cena/jakość: 5/5

Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

1 Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

We współczesnym świecie coraz więcej osób posiada problemy natury psychicznej – przede wszystkim przeróżne nerwice oraz depresję. Doszło już do tego, że osoby całkowicie zdrowe, lecz pozostające w okresie obniżonego nastroju twierdzą, że cierpią na tę chorobę. Depresja jest jednak dużo poważniejsza, niż wiele osób sądzi – oznacza nie tylko zły humor i negatywne podejście do życia. Na czym polega depresja i jakie wyróżniamy rodzaje depresji? Jak ją rozpoznać, nim stanie się zaawansowana?
Menu:

Chore na depresję w ciąży – czyli na co?

Depresja – co to jest? Przede wszystkim jest to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi, w tym również osoby coraz młodsze. Być może przyczyną jest coraz większy stres, w którym przyszło nam żyć, a może chodzi o uwarunkowania genetyczne? Może również być tak, że po prostu wiemy o tej chorobie coraz więcej, a zatem lepiej umiemy ją diagnozować. Czy depresja to choroba psychiczna? Tak – w dodatku dotyka dużej części populacji, ponieważ według prowadzonych badań aż 17% wszystkich ludzi.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą, która może występować w każdym wieku i w różnym nasileniu. Zdarzają się nawet depresje sezonowe, pojawiające się głównie w okresie przesilenia letniego i zimowego. Na poziomie molekularnym oznacza ona zaburzenia funkcjonowania przekaźników synaptycznych, w tym przede wszystkim serotoniny i noradrenaliny. Na zewnątrz objawia się to obniżeniem nastroju o charakterze długotrwałym, co ma destrukcyjny wpływ na życie chorującego człowieka – zarówno na jego kontakty zawodowe, jak i prywatne, a także ogólne funkcjonowanie na co dzień.

Różne rodzaje depresji

Depresja u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet – możliwe jednak, że po prostu mniej panów zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Co ciekawe, u kobiet depresja w ciąży diagnozowana jest coraz częściej. Wiele pań cierpi również na depresję poporodową. Czas oczekiwania na maluszka, lęki z tym związane, jak i burza hormonalna po urodzeniu dziecka wpływają na zaburzenia nastroju.

Depresja u dzieci i nastolatków

Jeśli zaś chodzi o ludzi młodych, depresja u dzieci czy depresja u nastolatków również się zdarza. Według danych szacunkowych dostarczanych przez renomowane wydawnictwo Medycyny Praktycznej, cierpi na nią 2% maluchów i 8% nastolatków. Oczywiście, jeśli chodzi o ostrą formę, ponieważ zaburzenia depresyjne w lżejszym natężeniu dotyczą tak naprawdę co 3 nastolatka.

Depresja u młodzieży jest zatem coraz częściej spotykana – a tendencja ta, według badaczy, będzie narastać.

Istnieją różne rodzaje depresji:

 • endogenna
 • dwubiegunowa
 • cyklotymia
 • dystymia
 • sezonowa
 • psychotyczna
 • katatoniczna
 • maskowana
 • o podłożu farmakologicznym
 • o podłożu uzależnieniowym
 • o podłożu genetycznym.

Zależnie od intensywności i klasyfikacji, istnieją jeszcze inne rodzaje depresji.

Jeśli chodzi o natężenie, wyróżniamy depresję dużą oraz właśnie dystymię – lżejszą, choć długotrwałą (by ją zdiagnozować musi trwać co najmniej 2 lata). W lekkiej wersji chorzy doświadczają spadku energii życiowej, uczucia przygnębienia, zaburzeń snu, drażliwości oraz spadku lub wzrostu łaknienia. Przy silnym natężeniu depresja duża (endogenna) prowadzi do zaburzeń w kontaktach społecznych, stałego uczucia smutku, problemów z pamięcią, a nawet do myśli samobójczych. Dlatego w tym wypadku konieczne jest szybkie podjęcie leczenia.

Źródła:
 1. Zaburzenia psychiczne w ciazy i pologu, Jane Hanley, Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN: 8376096311, 9788376096315
 2. Pregnancy Blues: What Every Woman Needs to Know about Depression During Pregnancy, Shaila Kulkarni Misri, M.D., Random House Publishing Group, 2005, ISBN: 0440335612, 9780440335610

7 Odpowiedzi do Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

 1. Felicjaaa pisze:

  Okropny rodzaj choroby – depresja, tym bardziej w ciąż :(. Dotknęło to moją przyjaciółkę i przez długi czas byłam bezradna i nie wiedziałam, jak jej mam pomóc…

 2. Karo pisze:

  Cześć.
  Znam osobę z depresją, myślę, że w tym wypadku najważniejsze jest wsparcie bliskich. Potem może być już za późno ;(

  • Katy3 pisze:

   Wsparcie bliskie – oczywiście. Jednak myślę, że trzeba też mieć świadomość o siebie trzeba dbać i np. przyjmować suplementy, które będą dbały o nasz układ nerwowy, który przecież w dużej mierze odpowiada za samopoczucie.

   • Venom65 pisze:

    Trafna uwaga. Chciałabym tylko od razu wiedzieć, które suplementy będą skuteczne, bo zbyt duży wybór jest w aptece. :/ A reklamom w telewizji nie można ufać.

 3. Chriss pisze:

  Niestety depresja z reguły atakuje znienacka i nawet nie zauważasz, kiedy nie masz ochoty całymi dniami ruszyć się z łóżka. Wtedy nie ma co zwlekać, trzeba zacząć działać!

  • Graża pisze:

   Powiedz to osobie z depresją…
   To nie jest takie łatwe, jak wydaje Ci się, że nic nie ma kompletnie sensu i wpadasz w marazm!

   • Chriss pisze:

    Dlatego ja staram się nie dopuszczać do tego typu sytuacji i dlatego łykam sumiennie Neuromood. Dzięki niemu mój nastrój jest niezmiennie dobry od dwóch miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt dwa ÷ = dwanaście