Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

1 Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

We współczesnym świecie coraz więcej osób posiada problemy natury psychicznej – przede wszystkim przeróżne nerwice oraz depresję. Doszło już do tego, że osoby całkowicie zdrowe, lecz pozostające w okresie obniżonego nastroju twierdzą, że cierpią na tę chorobę. Depresja jest jednak dużo poważniejsza, niż wiele osób sądzi – oznacza nie tylko zły humor i negatywne podejście do życia. Na czym polega depresja i jakie wyróżniamy rodzaje depresji? Jak ją rozpoznać, nim stanie się zaawansowana?
Menu:

Chore na depresję w ciąży – czyli na co?

Depresja – co to jest? Przede wszystkim jest to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi, w tym również osoby coraz młodsze. Być może przyczyną jest coraz większy stres, w którym przyszło nam żyć, a może chodzi o uwarunkowania genetyczne? Może również być tak, że po prostu wiemy o tej chorobie coraz więcej, a zatem lepiej umiemy ją diagnozować. Czy depresja to choroba psychiczna? Tak – w dodatku dotyka dużej części populacji, ponieważ według prowadzonych badań aż 17% wszystkich ludzi.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą, która może występować w każdym wieku i w różnym nasileniu. Zdarzają się nawet depresje sezonowe, pojawiające się głównie w okresie przesilenia letniego i zimowego. Na poziomie molekularnym oznacza ona zaburzenia funkcjonowania przekaźników synaptycznych, w tym przede wszystkim serotoniny i noradrenaliny. Na zewnątrz objawia się to obniżeniem nastroju o charakterze długotrwałym, co ma destrukcyjny wpływ na życie chorującego człowieka – zarówno na jego kontakty zawodowe, jak i prywatne, a także ogólne funkcjonowanie na co dzień.

Różne rodzaje depresji

Depresja u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet – możliwe jednak, że po prostu mniej panów zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Co ciekawe, u kobiet depresja w ciąży diagnozowana jest coraz częściej. Wiele pań cierpi również na depresję poporodową. Czas oczekiwania na maluszka, lęki z tym związane, jak i burza hormonalna po urodzeniu dziecka wpływają na zaburzenia nastroju.

Depresja u dzieci i nastolatków

Jeśli zaś chodzi o ludzi młodych, depresja u dzieci czy depresja u nastolatków również się zdarza. Według danych szacunkowych dostarczanych przez renomowane wydawnictwo Medycyny Praktycznej, cierpi na nią 2% maluchów i 8% nastolatków. Oczywiście, jeśli chodzi o ostrą formę, ponieważ zaburzenia depresyjne w lżejszym natężeniu dotyczą tak naprawdę co 3 nastolatka.

Depresja u młodzieży jest zatem coraz częściej spotykana – a tendencja ta, według badaczy, będzie narastać.

Istnieją różne rodzaje depresji:

  • endogenna
  • dwubiegunowa
  • cyklotymia
  • dystymia
  • sezonowa
  • psychotyczna
  • katatoniczna
  • maskowana
  • o podłożu farmakologicznym
  • o podłożu uzależnieniowym
  • o podłożu genetycznym.

Zależnie od intensywności i klasyfikacji, istnieją jeszcze inne rodzaje depresji.

Jeśli chodzi o natężenie, wyróżniamy depresję dużą oraz właśnie dystymię – lżejszą, choć długotrwałą (by ją zdiagnozować musi trwać co najmniej 2 lata). W lekkiej wersji chorzy doświadczają spadku energii życiowej, uczucia przygnębienia, zaburzeń snu, drażliwości oraz spadku lub wzrostu łaknienia. Przy silnym natężeniu depresja duża (endogenna) prowadzi do zaburzeń w kontaktach społecznych, stałego uczucia smutku, problemów z pamięcią, a nawet do myśli samobójczych. Dlatego w tym wypadku konieczne jest szybkie podjęcie leczenia.

Źródła:
  1. Zaburzenia psychiczne w ciazy i pologu, Jane Hanley, Elsevier Urban & Partner, 2012, ISBN: 8376096311, 9788376096315
  2. Pregnancy Blues: What Every Woman Needs to Know about Depression During Pregnancy, Shaila Kulkarni Misri, M.D., Random House Publishing Group, 2005, ISBN: 0440335612, 9780440335610

6 myśli nt. „Depresja w ciąży i inne rodzaje tego schorzenia

  1. Chriss

    Niestety depresja z reguły atakuje znienacka i nawet nie zauważasz, kiedy nie masz ochoty całymi dniami ruszyć się z łóżka. Wtedy nie ma co zwlekać, trzeba zacząć działać!

  2. mona

    Cześć.
    Znam osobę z depresją, myślę, że w tym wypadku najważniejsze jest wsparcie bliskich. Dziewczyna załamała się po śmierci brata. Na szczęście rodzina nie pozwoliła jej całkowicie ześwirować. Potem może być już za późno ;(

    1. Katy3

      Wsparcie bliskie – oczywiście. Jednak myślę, że trzeba też mieć świadomość o siebie trzeba dbać i np. przyjmować suplementy, które będą dbały o nasz układ nerwowy, który przecież w dużej mierze odpowiada za samopoczucie.

  3. Felicjaa

    Okropne choróbsko – depresja, tym bardziej w ciąży :(. Dotknęło to moją przyjaciółkę. Robiła dobrą minę do złej gry, al skończyło się na silnych ziołowych lekach na samopoczucie. Żałuję, że nie byłam większym wsparcie, nie wiedziałam co się dzieje z nią. Oczywiście, teraz, po ponad 3 miesiącach, wygląda już lepiej. Na początku była bardzo apatyczna.

    1. karoll wolański

      Koleżanka dostała leki na receptę, czy bez recepty? Szukam czegoś ziołowego i SKUTECZNEGO dla żony. Na pewno nie chcemy żadnych SSRI, bo żona ma problemy z hormonami. Boimy się, ze to w ogóle jej zaszkodzi.

      1. Felicjaa

        Wiesz co ona dostała preparaty bez recepty. Nawet dwa. Jeden był stricte antydepresyjny, ale nie jestem w stanie powiedzieć ci jak się nazywał. Poza tym, takie rzeczy chyba trzeba brać u lekarza a nie na własną rękę. Pamiętam za to świetnie „neuromood”, bo sama od niej blister wzięłam. Akurat miałam gorszy moment w życiu, facet ze mną zerwał… Szkoda gadać, w dużym skrócie – to mogę polecić każdemu, bo pomaga na każdy psychiczny dołek. Problem tylko jest z dostępnością, wiem, że pierwotnie był z USA, a teraz niewiele osób ma go na stanie w Polsce… Inaczej to się czeka z 3 tygodnie na opakowanie… Tutaj chyba nadal go mają https://neuromood.pl/ Musicie sprawdzić.

Dodaj komentarz